Site
   Főoldal
   Használati útmutató és Szabályzat
   GY. I. K.
   Üzenőfal
   Kérések, kérdések
   Játékostárs keresés
   Szerepjáték
   Fanart
  
Fanfiction
  

Kapcsolat

  Bejelentkezés

Felhasználói név:

Jelszó:


Adatok megjegyzése

Regisztráció             Jelszó emlékeztető

  Közlemények
   Árvácskák

További közlemények...

  Chatbox

  Linkek

animeszerepjáték.hu (az oldal buttonja)

AnimGO (anime és manga ismertetők, feliratok)

baktimi.webs.com

Stuff

Bleach Online Szerepjáték

Yaoi Hungary

További linkek...


Szerepjáték
(Fantasy)

Yoshiko2014. 02. 11. 10:27:30#29316
Karakter: Anraí
Megjegyzés: Akirának


 Nyugtalan forgolódok álmomban. Láthatatlan karok cibálják a ruhám és suttognak érthetetlen szavakat. Érzem, hogy azt szeretnék, ha követném, ha meghallgatnám őket, de mégis hogyan, mikor számomra érthetetlen nyelven szólnak? Kik vagytok, és mit akartok? Kiáltok fel gondolati szinten, mivel ajkaim hiába nyitottam szólásra, hangom elveszett mielőtt megszülethetett volna. Ám mégis, mintha meghallottak volna a körülöttem örvénylő ködszerű lények, lelkek és kegyesen képekkel próbálnak velem szót érteni, érthetetlen halandzsa helyett. Egy bájos lény jelenik meg álombéli szemeim előtt. Lila íriszei kedvesen szikráznak a hajnali fényben, sápadt bőre selymesen ragyog a reggeli napfényben és mosolyának lágysága vetekszik a hajnal első sugaraival. Ki ez a lény?

-A neve Elion – hangzik a felelet, mire az engem körbevevő lelkek egy csapásra meghunyászkodnak, elhallgatnak, majd eltűnnek – Szeretnénk, ha megkeresnéd, a segítségére lennél és vigyáznál rá a hosszú út alatt.

- Mégis miért pont én legyek az útitársa? Egyáltalán ki ez az ifjú? S miben kéne a segítségére lennem, és…

- Egyszerre csak egy kérdést Anraí, Zerin és Alia gyermeke.

- Honnét ismered a szüleim nevét? – feszülök meg a nevük hallatán.

- Minden hozzám tartozó és az életébe bekapcsolódó személy nevét ismerem, így a tiedet is. Elion nagy veszélyben van, és azért rád esett a választásunk, mert egyenes vagy, tiszta, rendelkezel a ternhtörök erejével és hozzánk is tartozol, észak aranytekintetű gyermeke. Elionnak rád van szüksége, hogy életben maradjon, s beteljesítse a jövendölést. Megtalálod ott, ahol a Kristályfolyó és a Jégfolyam frigyre lép. Menj, ne késlekedj!

Hirtelen nyitom ki a szemeim, mintha csak az az álombéli káprázat megparancsolta volna, és olyan éber vagyok, mintha már órák óta talpon lennék. Nem törődve a kinézetemmel azonnal Lyr lakosztálya felé robogok. Kopogás nélkül rontok be a hatalmas, szárnyas ajtókon, de Lyrt nem sikerül felvernem. Továbbra is szétvetett végtagokkal szuszog a hátán.

-Lyr! Ébresztő! – szólok erélyesen miközben lerántom róla a takarót. Kedves barátom lassú nyújtózkodásba kezd, felnyíló szemei mindenféle kékben pompáznak. Nagyszerű, még „otthon van”. A francba is! Megfogom az egyik vázát, kiveszem belőle a virágokat és a tárgy egész űrtartalmát kedves királyom és barátom fejére öntöm. Nincs időm megvárni, míg visszatalál a valóságba. Azonnal prüszkölni kezd a meglepettségtől és kérdőn mered rám, mikor tekintete újra az itteni világot látja és nem a hullámok bölcsőjét.

- Bocs, sósvíz nem volt a közelben. Beszélnünk kell – ülök le elé komoly arccal.

Elmondom neki az egész álmom, ami szerinte sem volt egyszerű álom, még a felvetése, hogy az lett volna merő ostobaság. Ám hiába törjük a fejünk, nem tudunk rájönni, hogy átverés-e vagy sem, ahogyan a jövendölésről sincs semmilyen tudomásunk. Ha legalább azt tudnánk, hogy az az ifjonc melyik fajba tartozik! Hosszas vitázás után végül döntünk. Engedélyt kapok Lyrtől a távozásra és össze is állítom a batyut, amivel útra kelhetek, majd ruhát váltok és felfegyverkezem. Elegendő holmim van két személyre, szóval ha az idegen nem is készült fel az útra, akkor sincs gond. Lyr pecsétjét a szívem fölé helyezem a ruhám belső zsebébe. Ezzel a szövetséges országokban nyugodtan barangolhatok. Mikor már Ruan felnyergelésével is elkészülök, Lyr egy öleléssel búcsúzik tőlem, és én megígérem, hogy jelentkezem, amint lehetőségem adódik rá.

*

Etheris, a jégfolyam. Örök, nyughatatlan árja, vad, csapongó hullámai, akár életem kusza indái, pont úgy fonják körbe szívem minden apró, lüktető felületét. Zúgása lelkem néma fájdalma, amellyel adózom szüleim emléke előtt.

Nem olyan távol e helytől, hosszú-hosszú évekkel ezelőtt, mikor végtelennek tetsző utunk végét tapostuk, közel álmainkhoz, egy békésebb élet reményéhez, ránk támadtak. Ősi mágiát teremtve feláldozták maguk csak azért, hogy engem védjenek. Végig néztem, ahogyan azok az elkorcsosult teremtmények kiszipolyozzák a lelküket. A hangtalan sikolyok, amikkel szerető szüleim lelke búcsúzott ettől a porhadó világtól, jobban beleégtek a hallójárataimba, mint az egyszerű, velőtrázó sikításban kitörő lelkek. Gyűlölöm a csendet. Gyűlölöm azt a határtalan, végtelen nyugalmat, amelyben egyetlen egy gyenge hangfoszlány sem kontárkodik. Az olyan pillanatokban hallani vélem a jóízű csámcsogást… az elégedett morgást…

Hiába kér folyton folyvást Lyr. Nem és nem tudok felhagyni a gyűlölettel. Annak idején, az a nálam pár évvel fiatalabb fiú, az a naiv, végtelenül kedves szempár és barátságos arc tulajdonosa, az a lehetetlenül szelíd lélek megmentett. Nemcsak az életem, de a jövőm is. Azzal, hogy útitársammá vált, hogy meghívott magához, megmentett attól, hogy egész életemet egy értelmetlen bosszúhadjárattal töltsem egészen addig ameddig el nem bukom, vagy fel nem emészt a múlt és meg nem őrülök. De azt nem kérheti tőlem, hogy ne gondoljak az elkárhozottak, az elbukottak elkorcsosult lelkeire végtelen gyűlölettel és határtalan undorral. Félig ternhtör vagyok, születésemtől kezdve lényemből ered a lélekfalók iránti ellenszenvem.

Furcsa út volt, emlékszem. Végig a víz mellett maradtunk, végig bohókásan nézelődött, mutogatott, be nem állt a szája. Sokszor idegesített ez, rengetegszer futott el a méreg vidámsága láttán, amikor én nem is olyan rég vesztettem el a szüleim. Kínzó volt minden egyes nevető hang a közelemben. Mérhetetlen volt a fájdalom és a hiány, a bizonytalanság, a céltalanság meg egyszerűen megőrjített. Eleinte rémesen türelmetlen voltam, és kiborultam. Kiabáltam, ordítottam, és ha nem lett volna nálam fiatalabb, ha nem nézett volna ki hozzám képest olyan törékenynek, akkor talán neki is mentem volna.  Kifakadásaimra ő azonban egyetlen egy rossz szót sem szólt. Sőt! Némán, végtelen megértéssel hallgatta végig az összeset, egy apró, egyáltalán nem illetlen, megértő, részvéttel teli mosollyal. S miután megértettem, hogy átérzi a fájdalmam, de legfőképpen azt, hogy nem fog ugyanolyan hévvel visszatámadni, hogy nem kapom meg szavaimra a várt reakciót, a kifakadásaim ritkulni kezdtek, majd végképp megszűntek.

S ő egyfolytában, rendíthetetlenül vicces, vagy éppenséggel érdekes dolgokat mesélt csupán azért, hogy felvidítson és enyhítse a gyászomat, de mindezt oly természetességgel tette, hogy észre sem vettem. Úgy éreztem, mintha a szellemek és az istenek egy kistestvérrel kárpótolnának, aki az én felelősségem, nekem kell rá vigyáznom, megvédenem. Kicsit ironikus volt számomra ez a gondolat, hiszen a fiatalkori Lyr lehet, hogy gyermeki naivsággal fordult a világ felé, lelkesen mindenre rácsodálkozva, élve a pillanatnak, mégis… volt benne valami furcsa, ami nem hagyott nyugodni. Az, ahogyan először megállt előttem, ahogyan megszólított… fiatalkora ellenére is hatalmas erőt sugárzott. Láttam a lelkén húzódó sötét foltokat, láttam, hogy nem volt könnyű sorsa, és akárcsak a legtöbb siostrai gyermek, olyan dolgokat látott és élt át, amiket nem lenne szabad ilyen ifjú korban senkinek, sőt, később sem. Tekintetében végtelenül csillant az őszinteség, a tapasztalat által nyert tudás, leginkább az a fajta, amit a saját bőrünkön szenvedünk el. S azok a titkos pillanatok! Amikor azt hitte, hogy nem látom, amikor körbekémlelte a tájat, vagy amikor hirtelen irányt váltott, zavartan azzal magyarázva tettét, hogy eltévedt. Láttam, amit láttam. Észrevettem a tőle távolálló, mégis hozzáillő hihetetlenül komoly pillantásokat. Villámgyorsak voltak, szinte felfoghatatlanok. Észrevettem, ahogyan kezei egy káprázatnyi időre megfeszülnek a hátára kötött batyu szárán, majd elernyednek. Szinte éreztem, ahogyan minden izma ugrásra készen megfeszül, ahogy egy pillanatra megborzong körülötte a lég a mágiától. Nem tettem szóvá, hogyan is tehettem volna? Magam sem értettem, csupán annyit, hogy ennek a lénynek több esze és ereje van, mint amennyit felfed a világnak.

De a legnagyobb meglepetés csak akkor várt rám, amikor elértük az otthonát, annak az országnak a fővárosát, ahova a szüleimmel eredetileg is tartottunk. Vendégül akart látni, s a hosszú, fárasztó gyalogút után, és az egyre mélyülő barátságunk miatt nem utasítottam el. Na, de arra, hogy egyenesen a palotába menjünk, hogy szolgák hada egyszerre boruljon a földre előttünk, senki sem tudott volna felkészíteni! Mikor a palota felé irányított először azt hittem szórakozik, és mint máskor is, körül szeretne nézni. Úgy gondoltam, hogy az őrök csak kidobnak minket, ha nem tetszik nekik valami. Ennél jobban azóta sem lőttem mellé! A felénk siető udvaroncok úgy közrefogták Lyrt, hogy féltem, elszívnak előle minden éltető levegőt. Engem észre sem akartak venni, én viszont észrevettem őket, nagyon is. Mégpedig igazi lényüket. Aggódást mímeltek, de a lelkük dühöngött. Kicsit sem örültek annak, hogy Lyr, mint megtudtam az ifjú herceg, aki egymaga kormányozta a birodalmat egy véres háború kellős közepén, épségben visszatért. Indulatokkal telve, vérengzően rezdültek meg a lelkek, akik őt körülvették, akiknek védeniük, támogatniuk kellett volna őt. A hazugság is régen rájuk égette a bélyegét. Az én szemeim elől nem lehet az ilyet elrejteni. Nem egy remélte, hogy valahol nyakát szegte a szökésben. Viszont Lyrt sem tapasztaltam soha olyan csöndesnek és fakultnak, mint akkor, és ezt gyűlöltem. Gyűlöltem, hogy ő is ideiglenes szerepbe kényszerítette cserfes, színes természetét.  Gyenge kis bábnak látszódott, gyermek királynak, pont olyannak, amilyen milliószor előfordult már a történelem poros rongyszőnyegén. Már majdnem szólásra nyitottam ajkaim, mikor megmutatta a tanácsosainak, hogy kin van még a korona, annak ellenére, hogy az útszéli koldus szebb ruhában könyörgött alamizsnáért. Amint elrebbentek a szemtelenek, akár a legyek, gyorsan megosztottam Lyrrel az információim. Mindent elmeséltem, milyennek láttam a lelküket, és miktől volt hangos a fejük, milyen gondolatok ordítottak a tudatukból, mikor megpillantották élve. Az ifjú uralkodót kicsit sem leptem meg, de végre bizonyosságot nyert, s ő is megosztott velem mindent, ami idáig nem hagyta nyugodni. Szerencsére jó ösztönökkel lett megáldva, és minden látszat ellenére nem volt olyan szőke, mint a haja.

Még azon az éjen megkért, hogy álljak az ő szolgálatába, de nem úgy mint szolga, harcos, vagy nevezzem ahogyan én akarom. Barátként kért rá. Be is tartotta a szavát. Sosem parancsolt, sosem nézett le, sosem vette természetesnek azt, hogy én bármit is megteszek neki, sosem korlátozta a szabadságom, a szabad akaratom és mindig meghallgatta a véleményem, és az sem volt ritka, hogy a kapott tanácsom megfogadta. Tényleg olyan voltam, mintha a bátyja lennék, aki segít neki rendet teremteni otthon az anyjuk parancsára. Később megtudtam, hogy ő is tragikus módon elvesztette a szüleit, és gyermekkorát háborúban töltötte. Amilyen gyorsan csak lehetett elértük a békét, és azután is eljátszadoztunk az udvarbeli embereivel arra várva, hogy mikor bújik ki a szög a zsákból. Én voltam az első új ember, illetve élőlény a kegyeltjei közt. Teljes bizalmat kaptam. Bármilyen titokról is volt szó, csupán egy kérdő pillantást kellett rá vetnem.

S most itt vagyok, újra ezen folyó partján, mint legelőször pár száz évvel ezelőtt, de most egyedül. Lyr a kastélyban vár, hogy jelentkezzek. Senki sem tudja, hogy eljöttem, s ha rá is fognak jönni, az ok akkor is ismeretlen marad előttük. Illetve mégis… az a pofátlan ifjú nagyon is jól tudja, és leplezetlenül örült távozásomnak. Mikor kisiettem a szobából ő állt az ajtó mellett, majdnem fellöktem, s azóta sem tudom eldönteni, hogy mit akarhatott ott. Tisztán láttam rajt, hogy hallgatózott, de mit akarhatott hajnalok hajnalán Lyr lakosztályában? Figyelmeztetnem kellett volna Lyrt, bár a múltkori sem használt. Meg van róla győződve, hogy Arcan egy ártatlan, szelíd lélek. Miért nem hiszi el nekem, hogy nem az? Csak remélni tudom, hogy nem történik semmi katasztrófa, amíg távol vagyok.

Azonban hiába vándorlok már napok óta, a lelkek nem jelentkeztek újra álmaimban, ami azért bosszantó, legfőképpen azért, mert az ő parancsuk miatt vállalkoztam az útra. Na jó, hazudnék, ha azt mondanám, hogy nem űz a kíváncsiság is, és persze az ösztönök. A lelkek nem akarnak behúzni a csőbe, de akkor mégis miért nem találok senkit erre ennyire közel a célhoz? Még nyomok sincsenek.  

Hirtelen megállítom a lovam. Ismerős lelket érzek. Harmatgyenge rezdülésekkel ér el hozzám, de még ez az elhaló léleknyom is régen elfeledett emlékeket idéz fel. Édesapáméhoz hasonló tisztaság, és ugyanabból a forrásból eredő erő. Nem vitás, egy aranysárkány. De merre van, és mit keres errefelé? Mi szél hozhatta ilyen messze Aecreyontól és miért ilyen gyenge? Hátasom újfent mozgásra ösztökélem, úgy érzem, hogy elölről, a torkolat közeléből érkezik az energia. Lassan haladunk előre, minden egyes árnyékot alaposan szemügyre veszek az ismeretlen után kutatva. Aztán egy apró kanyar után meglátom az összeeső alakot. Fürgén pattanok le lovamról és sietek oda ismeretlen fajtársamhoz. Itt valami nagyon nincs rendben.

Bárgyú mosollyal tekint a szemeimbe az a fiú, akit az álmaimban mutattak, míg homlokára simítom a tenyerem, majd megdermedek a mozdulatban, amint sikeresen feldolgozom a látott információt. Lila tekintet. Jól láttam, bár már nincs alkalmam leellenőrizni. Nem csalt a szemem, lila volt, akár az ametiszt. Félvér lenne? Nem, nem érzek rajt mást, csak az aranysárkányokra jellemző fehér mágiát. Végül, lassan, nagyon lassan, de belém hasítanak édesapám egykori tanító szavai. Aranytól eltérő íriszei csupán a kiválasztottaknak van, még a félvérek tekintete is arany színbe perzsel, olyan erős fajtájának vére. S a kiválasztottak rendszerint sámánok, és ennek a nemzetségnek csupán egyetlen egy sámánja, és ennek a posztnak egyetlen örököse van. Vajon melyiket tartom a karjaim közt?

A lovam felfele irányítom, el a folyótól, hogy egy védett, eltakart területet találjak. Nem tudom mikorra fog felébredni, de muszáj rendbe jönnie mielőtt bármiben is segíthetnék neki. Egy barlangot választok ki pihenő helyül, ami tökéletesen elrejt minket a külvilág szeme elől, de ugyanakkor közel esik a folyóhoz, és remek rálátást kapunk a tájra. Ha ártó szándékkal közelednek, akkor észreveszem. Ruant szabadjára engedem, hiszen csak egy szavamba kerül és visszatér, majd útiköpenyem leterítem a földre és ráfektetem Eliont. Komoran veszem szemügyre a most már inkább hamuszín, mint sápadt arcot. Teljesen kimerülhetett. Idegesen szemlélem a sérüléseket, amik nem gyógyulnak úgy, ahogyan egy sárkánynak kéne, a kócos, összetapadt csimbókos hajat, ami egyáltalán nem méltó az aranysárkányokhoz, ahogyan cafatokban lógó ruhái sem. Mégis mi történhetett? Ellenségek üldözték vagy netalán saját fajtája száműzte volna?

Komoran bámulom testét, ahogy hátam a barlang kemény falának vetem. Aurája áttetszőbb, mint másoké, és sötét csápok kúsznak fel rajta. Lelkét az alvilág fojtogatja és gyűlöletes az a méreg, amely ereiben száguldozik. Mégis milyen jövendölést akar ilyen átokkal a fején beteljesíteni? Pár hétig él még, addig tart míg minden életereje el nem fogy, s a gyógyír messze földön leledzik. Szülőföldemen. Ha nem onnan származnék sosem fordulna meg gondolataim közt, hogy az az elátkozott táj, a fagy, a hó és a köd örök birodalma, milyen kincseket is rejt, olyan nélkülözhetetlen dolgokat, amik nélkül csodálom, hogy máshol képesek életet folytatni .
Az a birodalom minden lakójára könyörtelenül rányomja tulajdon bélyegét. Az ott élők nem a bizalom megtestesítői, mindig figyelnek a részletekre, sohasem ülnek ajtónak háttal, családjuk részesítik majdnem egyedül abban a kegyben, hogy karjaik közé zárjanak egy élőlényt, és mosolyuk ritka vendég arcukon. Komor és edzett nép, s akkor is ilyenek maradnak, ha a sors hosszú időre idegen, sokkal barátságosabb tájakra sodorja őket.

Tekintetemmel elidőzök még beesett arcán felkutatva azt a bájos arcot, amit álmaimban láthattam, majd feltápászkodom és visszatérek a folyóhoz. Minden bizonnyal éhes és szomjas lesz, mire felébred. A kulacsaim feltöltése, pár ficánka hal kifogása és száraz ágak gyűjtése után visszatérek a barlangba. Hangtalanul lépek be és dobom földre a terhem, majd gondolok egyet és visszafordulok az erdőbe, s nem felejtem el a még indulásom előtt emelt védőfalat visszahúzni. Szerény véleményem szerint nincs veszély a közelben, de sosem tudni, és azok a lelkek az álmomban nem azért küldtek, hogy védtelenül magára hagyjam. Kevesebb, mint fél óra alatt párszor meg is fordulok, és ahhoz képest, hogy régen nem kellett a természetben megbújva elszállásolnom magam egész büszke vagyok a végeredményre.

A mohát két egyenlő hosszú kupacba hordom, majd az egyikre átteszem az alvó Eliont, hogy kényelmesebben pihenjen. Majd az összehordott ágakból este apró tüzet rakok, hogy a füst és a fény ne legyen olyan árulkodó, mintha hatalmas tábortüzet gyújtanék. A holmijaim közül előszedek egy apró kendőt, majd vízzel átitatom. A vizes kendővel óvatosan törlöm át Elion arcát. A hűvös érintésre halkan morogva összevonja szemöldökeit, majd elfordítja a fejét. Az anyagot óvatosan levezetem a nyakára, majd szakadt ruháját arrébb tolva mellkasáról tűntetem el a koszt, és igyekszem kimosni a sebeket. Tekintetem csupán egy komor pillanatra állapodik meg az átok pecsétjén és rózsatetoválásán. Érintésemre halkan felsóhajt, majd egy nyugodt lélegzetvétel után rémülten nyitja ki a szemeit. Igen, jól láttam, olyan színű, mint a kristály.

- Örülök, hogy magadhoz tértél – szólítom meg, mivel meglepett, ijedt pislogása nem akar szűnni.

- Én… meghaltam? – kérdi halkan miután felülkerekedett döbbenetén.

- Nem. Elájultál a folyó partján – válaszolok ugyanolyan halkan, majd zavartalanul tovább folytatom a sebek tisztogatását és a zsebemből előkapott tégely aranyló tartalmát a sebekre kenem.

- Ez mi? – kérdi fintorogva, de nem rovom fel neki, hiszen az Ulalumehnak igencsak kellemetlen illata van. Nem lehet a büdös jelzővel illetni, viszont nem is illatos. Mindenki mást érez, és kivétel nélkül mindenkit taszít.

- Ulalumeh. Kitűnő orvosság a messzi észak egyik apró, aranyló virágából, ami Fivure idusán lepi el a földeket. Kissé kellemetlen, de pont annyira hasznos. Ritka kincs – szavaimra meglepett arcot vágva néz a parányi tégelyre.

- Csupán egy napig virágzik? – kérdésére bólintok.

- Vedd le a felsőd és fordulj hasra, hogy elláthassam a sérüléseid – egy pillanatig mérlegelni látszik, majd úgy tesz, ahogyan kértem. Miután ellátom megkérem, hogy aludjon még, s ahogy lehunyja gyengeségtől kifakult szemeit, azonnal elnyomja az álom. Betakargatom és nekiállok a vacsoránk elkészítésének. Ahogyan elnézem jó ideje nem táplálkozhatott rendesen.

Mikor már finom illatok töltik be a barlangot mozdulnék, hogy felébresszem az álomszuszék Eliont, de akaratlanul is megelőz. Sokkal jobb színben van, mint ezelőtt és a sebei is majdnem teljesen meggyógyultak. Megmarkolom az időközben előszedett ruhákat, és odaviszem hozzá.

-Úgy vélem ezekkel jobban járnál, mint a ronggyá foszlott ruháiddal. A vacsora már kész – értetlenkedve és kissé megszeppenve pislog, mintha nem értene, de nem foglalkozom vele. Ha kérdezni akar, akkor úgyis kérdez majd. Mire leszedem a ropogósra sült halakat az ágról, addigra ő is előbújik az új ruháiban. Elégedetten konstatálom, hogy jól tippeltem meg a méretet.

- Köszönöm, hogy megmentettél – tesz pár tétova lépést a tűz felé, de nem szólok semmit, így némán leül, és a kezébe vesz egy ropogósra sült halat, majd még egyet és még egyet. Régóta nem ehetett már. Mondjuk meg is látszik rajta. Az álombeli képmása szószerint sokkal jobb bőrben volt. Kedvtelve nézem, ahogyan minden elfogyasztott falattal egy kevéske energia is visszaszivárog belé. Mikor észreveszi lomha tekintetem próbál úgy tenni, mint aki nem veszi észre, és kissé lassabban folytatja gyomra éhségének csillapítását. Aztán pár perc múlva az evést befejezve rám pillant ametiszt tekintetével.

- Nagyon köszönöm a kedvességed.

- Igazán nincs mit, Elion – neve hallatára teljesen megfeszül és tekintetében a gyanú szikrája csillan.

- Honnét tudod a nevem, és ki vagy te? Ragdhar küldött, hogy befejezd, amit ő nem tudott?

- Nem ismerek semmilyen Ragdhart. A nevem Anraí, és azért küldtek, hogy segítségedre legyek – válaszomra kicsit sem lesz nyugodtabb, amit nem csodálok. Tipikus reakció, és a bizalom sosem alakul ki elsőre, de majd rájön, hogy nem szándékozom ártani neki.

- Álmomban meglátogattak a lelkek – folytatom mondandóm, mivel nem válaszolt – és azt mondták, hogy segítségre van szükséged, ahhoz, hogy ez bizonyos jóslatot beteljesíts.

- Te láttad a lelkeket? – vonja fel a szemöldökét kételkedve – Aranysárkány vagy, nem? Csak a sámánok látják a szellemeket… de akkor…

- Nyugodj meg, nem kívánok az életedre törni, és nem azért láttam a szellemeket, mert sámán vagyok. Édesanyám ternhtör, édesapám aranysárkány volt – szavaimmal döbbent, majd izgatott pislogást váltok ki hallgatóságomból.

- Akkor… akkor te tudod, hogyan lehet megszabadulni az átkomtól? – vegyül eddig kételkedő hangjába a remény.

- Tudom, de csak Siostrában nő olyan növény, ami segíthet a bajadon.

-  De… az a hely szörnyen veszélyes, és végtelenül messze van. Nincs más módja az átoktörésnek? Muszáj hozzá az a növény? Esetleg nincs olyan kereskedő, aki lehozta délre? – lassan ingatom meg fejem, mire teljesen magába roskad.

- A növényt frissen kell felhasználni. Amint leszakítják gyönge szárairól elveszti erejét és elporlad.

- Értem… - suhan át egy apró, harmat gyenge mosoly szép ajkain – Akkor maradt két hetem és pár napom. Valami olyat kéne csinálnom, amit mindig is szerettem volna, de sosem adódott rá alkalmam – csendül hangja szomorúan, szinte már teljesen beletörődött halálába. Megtörten hajtja le a fejét, ahogyan számot vet eddigi életével, s ahogyan én látom haragszik. Dühösen lobban fel a lelke a rá zúduló tehetetlenségben, amelyet szavaim okoztak. Vajon mennyi mindent nem tett meg élete során, hogy ilyen intenzíven csapott fel lelkének elhalványult burka?
Előre hajolok, és tenyeremmel gyengéden simítok végig haján, majd arcára simítom tenyerem, ahogyan gyengéd erőszakkal felemelem fejét, hogy szemeimbe nézzen.

-  Nyugodj meg, élni fogsz. Segíteni küldtek, és ha nem is tudom egymagamban levenni rólad az átkot, erőmből adódóan tudom késleltetni a hatását. Van még időd, s talán azokra a dolgokra is sor kerül, amiket mások természetesnek vesznek, de neked sosem volt bennük részed.

- Honnan tudod, hogy… - kérdezne, de ujjam ajkára simítom.

- Mi másért csapna fel ilyen nagy lánggal a kétségbeesett düh egy ifjúban, ha nem azért, mert évei során elvettek tőle mindent, amihez társainak joga volt? Látom az elfojtott vágyak, a végtelen sóvárgás, az irigység, az örök magány lenyomatát. Mégis milyen életed lehetett az Aecreyonban? – mélázok el egy pillanatra szavaim hatására a szomorú, lila szemekbe nézve, majd visszadőlök, és hagyok neki időt ahhoz, hogy eldöntse akar-e beszélni?

- Sámán vagyok – csendül mély búval a hangja –kiválasztott… Lila a szemem, az elmúlás rózsája virágzik a mellkasomon… Pedig én sosem kértem! – csattan fel elkeseredetten, majd pár lélegzetvétel után megnyugszik – Mivel rólam szólt a jóslat más neveltetésben részesültem, és már négy évesen el kellett hagynom a családi fészket, és csak ünnepekkor térhettem vissza a sárkányokhoz. Tudom, hogy mindenkinek külön sorsa van, én már régen elfogadtam az enyém, mégis…

- Ne aggódj, megértem. Gyerekként ennél nagyobb teher nem is létezhetett. Azt hittem, hogy az aranysárkányok bölcsebbek ennél… 


Akira_chan2013. 09. 07. 19:45:45#27248
Karakter: Elion
Megjegyzés: Kezdés


 Szaggatott zihálásom hangja késként vág az erdő feszült csendjébe, leheletem fehér párája rezegve táncol előttem, ahogy egyre mélyebbre veszem be magam a sűrűbe. Mögöttem lassan elhalnak a hangok, a diadalittas ordítások távoli morajnak tetszenek csupán, mégsem merek megállni. Egyre tovább, egyre mélyebbre az erdő átláthatatlan, szövevényes labirintusába… köpenyem szélét rongyosra tépték már a felém nyújtózó ágak, amik, mint aszott, kérges ujjak gonoszul visszatartanának. Szemek százait érzem magamon, a vadak figyelő tekintete követ, de ártó szándékot nem érzek, szinte láthatatlanul állnak félre megszokott csapásaikról, utat adva nekem. Csak néha sejlik fel egy-egy árnyalak, ami azonnal tova is illan az egyre sűrűsödő félhomályban, és hiába hívom őket, szavamra egy sem hajlik.

Lihegve állok meg végül, tenyeremmel egy mohos fatörzsnek támaszkodva, és csuklyám lehúzva fejemről, hátam mögé kémlelek. Minden csendes, csak a szokásos neszek vesznek körbe, amik egyre erősödnek, az éjszaka közeledtével. Megmenekültem… a gondolat azonban nem tölt el akkora örömmel, mint elvárható lenne, hisz még közel sincs vége megpróbáltatásaimnak. Sőt, ha úgy tetszik, ez az őrült galopp, ez a szégyenszemre elfutás csak a kezdete annak, ami rám vár még. Bosszúsan sóhajtok egyet, és kézfejemmel megtörlöm vértől és izzadtságtól ragacsos arcom, majd megpróbálom betájolni a helyes irányt.
Nem messze tőlem, kissé keletebbre zúg Ascora, a Kristályfolyó, amit követni szándékoztam, és ami elvezet engem a végzetem elé. Fáradt nyöszörgéssel fordulok a csobogó hang irányába, bár lábaim majd’ leszakadnak, és megviselt testem is alig tudom irányításom alá vonni, tudom, most nincs időm késlekedni. Megigazítom a vállamon lógó íjat és tegezt, majd lassú vánszorgásba kezdek felfelé, a köves, mohától síkos domboldalon. Meg-megcsúszva, halkan átkozódva és folyamatosan figyelve haladok, és kénytelen vagyok belátni, ha Nauka még élne, sem tudott volna ettől tovább jönni velem. A fakószürke pej emlékére megborzongok, és ösztönösen hátrapislogok vállam felett. Feláldoztam, mert döntenem kellett! Soha nem hagytam még cserben élőlényt, és soha nem gondoltam volna, hogy ennyire fájdalmas érzés a tehetetlenség.

 Túlhajszoltam, hiszen napok óta csak vágtattunk, pihenni sem igazán tudott, ahogy én sem, mégsem haragudott. Tajtéktól csillogott szőre, lábai meg-megrogytak már súlyom alatt, mégis hősiesen kitartott, de az utunkba akadó trollokon nem volt már ereje kifogni. Még most is fülembe visszhangzik, ahogy a súlyos bunkó lecsap, ízzé-porrá zúzva mellső lábait, a csontok reccsenése és fájdalmas nyerítése, mikor teste velem együtt tompa puffanással a porba zuhant. A négy troll váratlanul ugrott elénk a hegyi ösvényen, erőm hiányában nem tudtam időben észrevenni jelenlétüket. Egyetlen perc alatt zajlott le minden, mégis éveknek hatott a pillanat, és soha annyira nem féltem még, mint akkor. Néhány könnyebb sérüléssel megúsztam az esést, és lovam alól kikászálódva, reszketve néztem szembe az ellenségemmel. Akár egy halandó az óriások ellen… se mágiám, se erőm, az íj és a nyíl pedig nem tudja átütni a trollok kemény, szarupikkelyes bőrét. Ott, abban a pillanatban döntenem kellett, hogy harcolok és elbukok, vagy áldozatot hozva elmenekülök. Keserves döntés volt, hiszen egy barátot kellett adnom az életemért… Lenéztem vergődő testére, láttam szemeiben az iszonyatot, a félelmet és az elmúlás hidegségét… a szívem azt követelte, védjem meg, az eszem futásra bíztatott. Még bocsánatot sem tudtam kérni, vagy elmagyarázni neki, miért teszem… de azt hiszem, tudta ő is. Elrohantam, kicsusszantam a felém lendülő hatalmas karok között, és majdnem megszakadt a szívem, mikor meghallottam utolsó nyerítését. Életem első önző cselekedete, és valószínűleg nem az utolsó. Lelkiismeretem azóta is lázong, de tenni már nincs mit, és fájdalmas lecke volt ez, mégsem szabad rágódnom rajta. Ha mindenen túl leszek, ha életben maradok, lesz elég időm a vezeklésre!

Felkaptatva a dombra, hunyorogva tekintek le az alant elterülő tisztásra, és az azon túl csillogó vízre. Már nincs messze, tovább! Óvatosan leereszkedem a domboldalon, gyökerekbe, ágakba kapaszkodva, amik ugyan felsértik tenyereim, de megóvnak a zuhanástól. A terep elég szeszélyes, hol kies és stabil, hol sziklás és csúszós, a kiálló kövek élét a természet csiszolta, és a sűrű bozótosok tüskék ezreit kínálják a közéjük tévedőnek. Zord helyen születtem, még zordabb szirtek között nevelkedtem, de ez a kényszer kirándulás mégis felülmúlja eddigi tapasztalataim. Persze az is lehet, hogy csak erő híján tűnik minden nehezebbnek… ha a sárkány megszokja, hogy csak csettint, és minden egyszerűen megy, hajlamos elfeledkezni arról, milyen is az egyszerű népek élete.
Mire átvergődöm a dús füvű tisztáson, már az est fekete leple ölel körbe, mögöttem sötétbe burkolózott a hegy és az erdő, mintha nem is léteznének, de tudom, hogy ott vannak, és tudom, mit hagytam könyörtelen lejtőiken… egy barátot, és egy vajszívű ifjoncot, aki voltam!

Elvergődöm a folyóig, és térdre rogyok a kavicsokkal teleszórt parton. Jártányi erőm sem maradt, hiába küzdök, a fáradtság letaglóz, és nem mozdulnak végtagjaim. Fejem a csillagokkal teleszórt ég felé fordítom, a felhőfoszlányok között sápadt fény dereng, a Hold még csak a dombok peremén kapaszkodik, és szelet hoz érkezése, hideg, süvöltő, északi szelet. Borzongva húzom össze magamon a rongyos köpenyt, és térden csúszva elvergődik a vízig. A túlpartot nem is látom, a folyó itt már széles és fenyegető, sötét vize kavarogva zubog, hullámok taraja nyaldossa a kiálló sziklaagyarakat, és sodrásával kevesen mernének dacolni. Aecreyon szürke szirtjei között születik, bölcsője a völgy, és Osglar mesés hídjai alatt kanyarogva nő egyre nagyobbra és nagyobbra, míg alá nem zúdul a hegyről, szivárványszín vízesésként. Ereje félelmetes és lenyűgöző, Ascora a Nyugat legnagyobb folyója, és a leggazdagabb is. A síkságokat átszelő partjain tucatszám állnak a kincskeresők kunyhói, akik aranymosókhoz hasonlóan, kiszűrik vizéből az értékes kristályokat és érceket, amiket a hegy gyomrából kiváj. Ezért a kapta a néptől a Kristályfolyó nevet. Azonban a sűrű erdők körül már nem igazán mernek kutakodni az emberek, a trollok és egyéb szörnyek tettek róla, hogy a környék rettegetté váljon. Csak a bolond mer átvágni Karandür erdein, a bolond, és az elkeseredett, akinek nincs mit vesztenie…

A parthoz közel viszonylag nyugodt a folyó, és sóhajtva merek vizet belőle, hogy lemossam magamról a vért és piszkot. Sebeim felizzanak a hűs érintéstől, és sziszegve tisztálkodom, majd kortyolok is néhányat a kristálytiszta nedűből. A legfinomabb bor sem lehet bársonyosabb ennél, szomjazónak maga az isteni nektár, és egész testemben felüdülve hajolok a víztükör fölé, még többet és többet akarva. Arcom halovány mása hullámozva lebeg előttem, és elrémiszt a szellemalak, akit látok. Sápadt arcon beesett, fakó szemek, karmolások, zúzódások nyomai vöröslenek, csapzott, egyszer régen talán ezüstszín tincsek, amik most összecsimbókosodva nehezednek megrogyott vállaimra… napok óta nem fürödtem. Ujjaimmal megpróbálom kibogozni a kóc csomókat, miközben törökülésbe húzom lábaim. Az apró kövek horzsolják és nyomják bőröm, de már ezzel sincs erőm foglalkozni. Negyedik napja, hogy úton vagyok, sőt, ha Osglarból való indulásomtól számítom, immár hat napja nem láttam a népem és a családom. Pedig várnak, már biztos aggódnak is… hat napja még az volt a legnagyobb félelmem, hogy jó Sámánja leszek-e az Aranysárkányoknak, és nem az, hogy egyáltalán életben maradok-e. Hogy jutottam idáig?

Ragdhar, szeretett mesterem árulása a legfájóbb emlék az elmúlt napokból. Kis híján megölt Isil templomában, méreggel átitatott tőre pedig megpecsételte jövőm. Használhatatlan halandóvá tett, az erőm lassan elenyészik, és ha ez megtörténik, én is meghalok. Nem tudok hazajutni, átváltozásom mágiához kötött, és amint varázslatot használok, rohamosan csökkenni kezd életerőm, és nincs semmi, amivel pótolni tudnám. Ezt már tapasztaltam… Isil templomának lépcsői előtt, mikor kínok között remegve próbáltam uralni saját erőm, és éreztem, ahogy testem minden kibocsájtott mágikus szikrával egyre gyengébbé válik. Három hét – ezt mondta. Három hét, míg a Hold be nem teljesedik, és az én létem elenyészik az örök semmibe. Hittem neki, soha nem beszélt a levegőbe, ha mérgekről és hatásaikról volt szó, de neki nem adtam meg ezt az időt.

Felemelem kezeim, tenyereimen látom a vért, amit kiontottam, fülembe visszhangzik röhögése… még akkor is gúnyolt, mikor a saját késével vágtam át a torkát. Akkor, ott, nem éreztem gyilkosnak magam, furcsa mód, most sem… ő elvette az én életem, én elvettem az övét. Mindegy, hogy három héttel előbb, vagy később, de meg fogok halni, nem is értem, miért kutakodok még mindig. Ternhtört találni, aki ismeri ennek a méregnek az ellenszerét, a lehetetlennel vetekedő feladat, és már nem tudom, szabad-e hinnem a Szellemek szavának. Kiválasztottak, miattuk lett az életem egy állandó rohanás, és emiatt lettem én kívülálló a saját fajtám között is… és minden igyekezetem ellenére mit kapok? Nem éri meg ez nekem… bár csak előbb gondolkodtam volna.

És mégis, valami mélyen bennem nem hagyja, hogy feladjam. Az életösztön, azt hiszem. Soha nem volt még szükségem rá, soha nem hallottam még a hangját, most mégis egyre csak buzdít, és én kénytelen vagyok engedelmeskedni neki.

 
 
Ascora sodrása mutatja az utat, partja mellett járva talál, aki kutat. Rohanó idő, pergő pillanat, teliholdas éjjen elér a kárhozat. Siess, fuss, és hátra sose nézz, mert nyomodban a sötétség, s utolér a rém. Rajtad a pecsét, rózsa szirma hull, az utolsóval együtt, világtól búcsúzol. De van még remény, hited el ne hagyd, felszegett fejjel kergesd vágyaidat. Az út nehéz, veszély ezer, de győztes leszel, ha egy nap hazaérkezel. Keresd meg őt, Észak büszke fiát, ki átélt már száz meg száz csatát, s szíve mindig új feladatra vár. Félig ez, félig az, neked testvér és szövetséges, ereje és esze kirívón fenséges. Ha valaki, hát ő tudja a módot, hogy Lélekfalók átkát fel hogyan oldod. Ascora és Eteris hol násztáncot lejtenek, ott fogd őt találni, ebben nem kételkedek. Szűkös az idő, de esélyed csak ez, Szellemek szavában soha ne kételkedj!”

Ez a kis versike az egyetlen kiindulópontom, és nem is tudom, mit higgyek. Szellemek szavai, bízni kell bennük, és tulajdonképp veszíteni valóm már nincs. Csak az zavar, hogy egész pontosan fogalmam sincs, kit keressek. Ahol Ascora az Eteris folyóba torkollik… még, ha sikerül is odajutnom, a torkolat környéke erdőkkel szegett, és hatalmas kiterjedésű. Hogyan fogok én ott bárkit is megtalálni, akinek sem az arcát, sem a nevét nem ismerem?

Csalódott sóhajom szárnyára kapja a hideg szél, és lassan feltápászkodom. Mellkasomon fájón lüktet a pecsét, egy része már nyomtalanul eltűnt bőrömről. Minden egyes nappal egyre halványabb lesz, és vele együtt fogok eltűnni én is, ha nem sietek!

***

A nap már delelőre hágott, az erdő párologva vibrál körülöttem, és szédelegve botladozom fatörzstől fatörzsig. Éhezem, szédülök, és az ájulás kerülget, hiszen már jó ideje nem sikerült élelemhez jutnom. Normális esetben nem lenne szükségem naponta táplálékra, de halandó létem megköveteli a változtatásokat. Vadászni nincs erőm, se időm… örülök, hogy troll és szörnymentes napon vagyok túl, és kitartásomnak hála, hamarosan a torkolathoz érek.

Ascora vad hömpölygése csillapodni látszik, és messze, a távolban már látni vélem a hatalmas, ezüstben ragyogó víztükröt, a két nagy folyó találkozását. Még soha nem jártam ennyire távol az otthonomtól, csak térképekről ismerem a tájat, ami lenyűgözően vad és buja. Nem úgy, mint nyugaton, nem sötét és fenyegető, hanem élettől duzzadó, és barátságos… lelkem is megnyugszik kicsit, ahogy fejem felett lágy trillákkal kísérnek az apró énekesmadarak, mintha csak az utat mutatnák ők is.

Leoldalazom a meredek töltésszerű peremről, egészen a partig, és belegázolok a vízbe, mert talpaimon számtalan hólyag követeli a hűsítést. Puha, bőr cipőm elvásott, drága selyem öltözetem inkább már koszos rongykupac, ami az éhezésnek hála sátorként lebeg lesoványodott testem körül. Hiába, na, nem túrázásra készültem…

Fejem felett perzsel a Nap, sugarai megtörnek a víztükrén, és vakon talpalok tovább, felkavarva az iszapos medret. Még egy kicsit, még egy kicsit, és… mi lesz, ha odaérek? Honnan fogom tudni, hogy onnan merre induljak? Talán kapok egy jelet a Szellemektől? Utolsó jelenésük óta nem kerestek, csoda, ha kezdek kételkedni szavaikban?! Mégis megyek rendületlenül, egyik lábam húzom a másik után, izmaim és inaim, mint elszakadni készülő, túlfeszített húrok, zsibogva lüktetnek. És akkor végre, az erősödő sodrásból kihátrálva, meglátom a torkolatot magam előtt, ahogy a hatalmas óriások vize vadul összecsapva elkeveredik, felforgatva a meder minden kövét és hordalékát, és csak távolabb nyugszik le ismét. Mint egy zavaros, szürke tó, benne fekete színű, mohos szélű sziklákkal, amik úgy néznek ki, mintha egy neveletlen óriás szórta volna szét őket a folyóban. Az árnyékba húzódva rogyom össze, fejem kitartóan forgatva keresek egy jelet, bármit, ami elárulná, jó helyen járok, de nem látok semmit. Csak a folyók zúgása sistereg füleimbe, csak a vakító tükrük csillan álmos szemeimbe, és csalódottan felordítva vágom öklöm a kies földbe.
Minden haragom, minden reményem benne munkál ebben a mozdulatban, az utolsóban, mielőtt oldalamra dőlve végleg feladnám a küzdelmet, és könnyes szemekkel, megtört lélekkel tekintenék az égre. Vége van! Elbuktam… majd jön valaki, szellem, angyal vagy démon, aki elszámol eddigi létemmel, és nekem nem kell több megpróbáltatáson keresztülmennem.

Újult erővel vesz erőt rajtam az ájulás, de most nem tiltakozom, és bárgyú mosoly szökik ajkaimra, ahogy még utoljára felnézek a fölém hajoló angyalra. Gyönyörű, ezüst haja megcsiklandozza arcom, ahogy tenyerét homlokomra simítja. Érintése oly megnyugtató, oly lágy, hogy elmúlik minden félelmem. Arcát nem látom tisztán, csak aranyló íriszeire csodálkozom rá egy pillanat erejéig. Nekem is ilyen szemek kelletek volna, soha nem akartam különbözni… de soha senki nem kérdezte a véleményem semmiről… A halál talán nem is lesz olyan szörnyű, és, ha egy ilyen meseszép bíró ítél felettem, már nem is bánom a sorsom…
 


Szerkesztve Akira_chan által @ 2014. 01. 05. 22:19:45


ef-chan2011. 10. 16. 01:42:29#17292
Karakter: Morf Éma (Mo)
Megjegyzés: (Monnak)


Bár elkönyveltem, hogy nincs abban semmi, ha nem jött el, hiszen nem tett rá ígéretet, mégis  vártam, hogy majd utánam szól, de most, hogy átlépem a hivatalos határt, valahogy az egész semmivé foszlik bennem. Az nem kifejezés, hogy csalódott vagyok, olyan, mintha az egész egy mázsás kő lenne, amely össze akar nyomni, a földhöz passzírozva.

- Mo! - na tessék, már képzelődöm is. - Morf! - na, jó elég már, ez kezd szánalmassá válni. - Mo!  Hallod?! - megtorpanok, és megfordulok. Egyszerűen jól megnézem, és lám, nem lesz ott senki. Teljesen ledöbbenek, ahogy megpillantom. Eljött? Érzem, ahogy elönt a zavar, s ismét előre fordulva lódulok meg, hogy aztán ismét megtorpanjak. A fenébe! Úgy örülök, hogy eljött, de nem igazán tudok ezzel az örömmel mit kezdeni. Az egész az ő hiába, amiért olyan hülyén érzem magam!

Lihegve ér mellém, sietett utánam. A gondolat csak szítja bennem a tüzet:  - Azt hittem, jobb dolgod akadt - vetem felé meggondolatlanul, s azonnal vissza is szívnám, míg meg nem szólal: - Nem jobb, de akadt, csak nem vártál reggel és mondtad el személyesen, így nem tudtam szólni, hogy nekem ma kötelező programom van a párommal - összeszorul a szívem. Persze ez is logikátlan, hiszen tudom, hogy van párja, látszik a szárnyán. Nem is értem magam, csak azt tudom, hogy olyan mértékű gombóc nő a gyomromba, hogy az elviselhetetlen.

- Hát persze, a pároddal... Nem is kellett volna...

- A temetőben - vág a szavamba, s a szó hatására kikerekednek a szemeim.

- Mi? - bukik ki belőlem. Totálisan elvesztettem a fonalat.

- Nem tudom, mennyit olvastál rólunk, de minden bizonnyal tudsz annyit, hogy lásd: nemző vagyok. És ez nálunk is úgy van, mint nálatok: a párok nem tudnak elválni. Tehát elméletileg valahol lenni kellene egy páromnak, egy nemzőnek, de már nincs - a hangjában annyi a keserűség, összefacsarodik a szívem. Olyan hatalmas vulgarizmus vagyok!

- Nem muszáj beszélni róla - motyogom.

- Nem, szégyen nekem a dolog. Üljünk le, és elmesélem, ha érdekel.

Bólintok, érdekel, de nem tudom, jó ötlet-e. Viszont ha azt mondom, nem érdekel, azzal megint csak megbántanám, és még csak igaz sem lenne.

Csendesen keresünk táborhelyet, s elnézem, ahogy tüzet csinál. Valahogy jobb így távolabbról szemlélni csak csendesen. Nem okozunk véletlen fájdalmat a másiknak. Szinte egész testemben megfeszülök, mikor ismét megszólal, miközben ételt melegít magának. Ennek is olyan borzasztó szaga van, mint a másiknak volt...

- Brevia volt a neve. Csak amikor megtörtént először köztünk, ő elfelejtette mondani, hogy már csak pár napja van hátra - sóhajt fel, s megértem. Sosem voltam még szerelmes, nem éreztem a nagy bizsergést, semmi hasonlót sem, mégis, olyan rossz elképzelni is, hogy az ember megtalál valakit, akiről tudja, ő az igazi, s aztán elveszíti, alighogy megtalálta. - Két nap múlva megmutatkoztak rajta a várandósság jelei, a rákövetkező hajnalon meghalt. Évekkel ezelőtt volt, de mégis fáj ezt így kimondani. Bár fogalmam sincs, miért mondtam ezt el neked.

Ha lehet, még kényelmetlenebbül és rosszabbul érzem magam, mint eddig. Nem tudok róla semmit, mégis folyton olyan tapintatlan vagyok. Egy önző visszaható névmás, aki csak magára gondol. Eszembe sem jutott, hogy bármi hasonló történhetett vele, csak a saját érzéseimmel foglalkoztam.

- Nem akartam neked fájdalmat okozni - töröm meg a csendet fürkészve. Bár valahogy meg tudnám vigasztalni!

- Te? - kérdez vissza, de nem néz rám, ami kissé hiteltelenebbé teszi a dolgot számomra. - Ezt a fájdalmat a helyzet okozta és Brevia titkolózása, nem te - ül fel, s a tekintetünk egy rövid pillanatra összekapcsolódik. Úgy fordítom félre a fejem, mint a turpisságon rajtakapott kisgyerek.

- Néztél - jelenti ki, mire védekezőn tagadok azonnal.

- Nem is - pedig igaza van, s lassan megint arra eszmélek, hogy sunyítok felé.

- Kérdezz - dönti oldalra a fejét mosolyogva.

- Nem akarok alkalmatlankodni - meg nem is tudom, mit kérdeznék.

- Ugyan már, olvasmányt nálatok úgysem találsz. Kérdezz, tudom, hogy érdekel, hiszen tudós vagy. Egy kíváncsi kis tudós - húzódik kissé közelebb, incselkedve a szárnyaival. Végigmérem, majd behódolok. Valóban kíváncsi is vagyok, meg így talán egy kissé kellemesebbé válik a közelsége, épp mint múltkor, mikor egész meghitten tudtunk beszélgetni.

- Elmagyarázhatnád összességében is - felelem hát fellelkesülve. Mosolyogva sóhajt, majd belekezd, s elmagyarázza részletesen.

- Itt, a csúcson ez a kis rész, a családi jelképek. A Dathon-klán minden tagjánál vannak egyedien, családilag jellemző minták, de változik, hiszen itt rajzolódik ki később annak a mintája is, akivel boldog leszek. Brevia nincs itt - Hallgatom, és önkéntelen jegyzetelni kezdek, a név hallatán viszont kissé megtorpanok, de ahogy kijelenti, hogy nincs a mintában, pedig ott kellene lennie, kissé elvesztem a fonalat, de nem merek rákérdezni. Akárhogy tartja is magát, fájdalmas pont neki e volt kedvesről beszélni. Megértem, ami vele történt, komoly tragédia. - A tollak minden nyurgónál ilyenek. Nem tudunk ugyan repülni, de a tollaink mindegyikünknél ilyenek, esetleg árnyalatokban sötétebbek, világosabbak. Ezek itt azt mutatják, amivel nem szeretek kérkedni, de akár a homlokomra is írhatnám - meséli tovább kevésbé boldog hangnemben. - A Dathon-klán nemes család, ezek azt mutatják, a nevük sárkányhártya. A minta meg, ami itt van, arany, de lehet fehér is, akkor is ugyanazt jelenti: én csak nemző lehetek. Ha fekete, akkor a nyurgó szülő, a szürke a bizonytalan.

Bólogatok és rajzolgatok szorgalmasan, s hálás vagyok, mikor veszi a fáradtságot, hogy megismételjen részeket, ahol látta, hogy elmaradtam. Közben, míg dolgozom, ismét beáll közénk a csend, de ez most sokkal barátságosabb, mint az előző. Tényleg jó ötlet volt hagyni mesélni, mert így témát váltva feloldódott kissé köztünk az a kellemetlenség, ami eddig körbelengte a levegőt.

Miközben elpakolok, elém tesz egy edényt.

- Elkészítettem a te vacsorádat is.

- Köszönöm - szólalok meg jó ideje először kissé elpirulva. Olyan más, mint amilyennek a nyurgókat hittem. Kedves és törődő, azt hiszem, értem, miért akarta megajándékozni őt a Hold egy gyermekkel. Jó nemző lett volna belőle.

- Egyébként... neked még kék. Ha jól sejtem, az még a szűz, ugye? - kérdez most ő, és bár elég indiszkrét a kérdés, na meg köztünk, minyurgók közt badarság, de úgy gondolom, tőle ez elnézhető.

- Igen - felelem hát.

- Biztos várod már, hogy megtaláld - sóhajt fel, de téved, valójában nem várom, sőt, nekem ez a téma kifejezetten terhes, s jobbára a szülői protektív viselkedés tökéletes példája.

- Nem tudom - felelem úgy, hogy ne sértsem meg, és ne legyek durva. - Egyelőre jó így, csak tudod, a szülőm...

- Ez csak azt mutatja, hogy szeretnek téged. Szeretnének biztosan boldognak látni, mielőtt bajuk eshetne. Szerintem ez jó dolog - talán, de akkor is sokszor terhes. Hiszen elboldogulok, önállóan meg tudok állni a két lábamon, ha kell, s biztos vagyok benne, hogy a magánéletem is meg tudnám oldani, ha úgy alakulna. Az meg, hogy feleslegesen kényelmetlen perceket okoznak nekem és a szenvedő partnernek is, teljesen felesleges. Arra az egyre hasznos, hogy elvadítsanak otthonról. De ezt most nem fejtem inkább ki, nekem ő olyan gondoskodó és ragaszkodó típusnak tűnik, és nem értené, miért tolom el magamtól a túlaggódó apáim. Inkább nekilátok a vacsorámnak, mielőtt kihűlne.

Miután jól laktunk, kiterülünk a fűben, s ismét csak a csillagokat bámuljuk. Épp csak most csendben vagyok, nem jött rám a fecseghetnék.

- Te, Mo - töri meg nagysokára a csendet, s felé fordulok érdeklődőn. - Találkozunk még, ugye?

- Szerintem jó lenne - felelem visszafordulva az ég felé, enyhén felgyorsult szívveréssel. Jó vele lenni, mert ő olyan más, és annyi izgalmas dolgot tud, de ami még ennél is jobb - talán mert nem ismer semennyire sem -, nem oktat ki és nem akar megváltoztatni. Csak vagyunk, beszélünk a másik számára távoli dolgokról vagy hallgatunk nagyokat. Olyan békés, ellazít minden egyes másodperc.

- Tíz nap múlva itt? Hoznék neked egy könyvet  nyurgókról, ha szeretnéd.

- Az tényleg jó lenne - csillannak fel a szemeim, ahogy rápillantok mosolyogva. Fúúú, egy egész könyv a nyurgókról, már most alig várom, hogy a kezemben forgathassam! - És nekem a tíz nap múlva megfelel - teszem hozzá, ha nem fog, akkor is meg fog felelni, egy teljes könyv, Holdanya, köszönöm!

- Akkor maradjunk ennyiben - fordít hátat, hogy nyugovóra térhessen. - Jó éjt, és ne lépj le reggel - motyogja még. A mondat olyan, mint egy adag hidegzuhany, nem is tudok rá hirtelenjében mit felelni, de nem is kell megerőltetnem magam, hiszen szinte azon nyomban hallani, elaludt. Teljes testtel felé fordulok, s bár csak a hátát látom, még így is olyan magányosnak tűnik a Hold fényében. Úgy megölelném!...

Riadtan fordulok meg. Miket gondolok? Teljesen megőrültem!


* * *


Nem tudok aludni, csak forgolódom, s a gondolataim folyton zavaros vizekre tévednek. Magamra dühösen ülök fel. Egyszerűen most nem olyan jó vele lenni, mármint, jó érzés, csak összezavarja teljesen a gondolataim. Reggel meg mit mondanék neki, miért nézek ki úgy, mint egy összehányt mondatszerkezet? Vagy mi a manó az a trutymó, amit mindig eszik.

Csendesen pakolok össze, s bár kissé rosszul érzem magam, hogy szándékosan megkért rá, hogy maradjak reggelig, mégis menekülök, de biztosan megérti majd, ha a múltkorit is megértette. Összedobok egy rövid, semmitmondó cetlit, s visszaindulok. Ha a délelőtt folyamán kreálok valami anyagfélét, nem lesz feltűnő a rövid látogatásom, s tíz nap múlvára tervezek majd egy hosszadalmasabb expedíciót ismét.


* * *


Ugyan csak tíz nappal későbbre beszéltük meg a találkozót, én már öt nappal később visszatértem a vidékre, mert fontos, hogy megfigyeléseket is végezhessek. Szerencsémre egy csomó feljegyzésem még nem lőttem el korábbról, épp azért, hogy ha egyszer nem sikerülne ráakadnom a vizsgálatom “tárgyaira”, akkor se kelljen üres kézzel hazamennem, mert az lenne a legnagyobb szégyen rám nézve, mivel a rangsorolásokon és az eredményességi kimutatásokon mindig magasan vezetem a prímet még így is. S ezen nem akarom, hogy ez változzon akármi történjék is. Bár az is igaz, mostanában semmi új kutatást nem végeztem,a mit le is adhatnék, és ez azért kicsit aggasztó. Most is többször azon kapom magam, hogy inkább a korábbi jegyzeteimben bambulom Mon szárnyairól készített rajzaim...

Áááh! Mo koncentrálj, az istenért, nem lenne jó, ha kirúgnának, mert akkor nem lenne indokom többé kijönni. Persze ez a kirúgásveszély még nem fenyeget, azért jó lenne többet koncentrálni.

Azért kíváncsi vagyok, milyen könyvet fog hozni. Biztosan érdekes lesz. Már alig várom!

A felismerés viszont hirtelen hasít belém: én semmit sem hoztam cserébe. Eszembe sem jutott, hogy keressek valamit, amivel boldoggá tehetném. A fenébe, s holnap már a tizedik nap jön, még esélyem sincs keríteni semmit.

Kedvetlenül heveredek el, s az eget bámulom. Talán elvihetném a kedvenc helyemre... Igen, az jó lenne. Remélem... Hah, nem is ismerem, jó hogy nem jut eszembe semmi.


* * *


Feszülten telepedem le ott, ahol először találkoztunk, remélhetőleg itt keres majd. Jöhetnék később, de tök felesleges, most sem fogja szerintem elsietni, s ha valóban el akarom cipelni a “meglepetés” helyemre, akkor kell némi idő is, nem vesződhetem a büszkeségem miatt. Ez a hely egyébként is alkalmas arra, hogy itt töltsem az éjszakát. Majd úgy teszek, mint aki nemrég érkezett csak...


* * *


Arra ébredek, hogy a nap sugarai lágyan simogatják az arcom. Szeretem ezt az érzést. Lustán nyújtózva ülök fel, a szemem dörzsölgetve, mikor megpillantom, ahogy egy rönkön ücsörög, és mosolyogva figyel. Elvörösödöm teljesen, s magamra kapom a takaróként is szolgáló hálózsákot, az egyre melegedő idő miatt félmeztelenül aludtam az éjszaka, és a számomra hirtelennek tetsző felbukkanása okán szükségét éreztem ennek a védekező mechanizmusnak.

- Mon, mit keresel itt? - teszem fel a lehető legidiótább kérdést, ami a számra szaladhatott.

- Megbeszéltük, hogy találkozunk, ha nem csal az emlékezetem - feleli.

- Persze, de felébreszthettél volna... - mormogom.

- Nem volt szívem hozzá. Egyébként sem volt még szerencsém egyszer sem az alvó Mohoz, mert mindig elszökik reggel - állapítja meg, én meg megsemmisülten fordítom félre a fejem.

- A frissen ébredt Mo nem jó fej, én csak óvlak tőle - válaszolok, mire felkuncog. Fintorogva kelek fel, és magamra rángatom a ruháim, a biztonság kedvéért hátat fordítva neki.

- Szóval - fordulok vissza felé, de zavarba jövök, mikor találkozik  a tekintetünk. Olyan furán néz rám. - Öhm... - próbálom összeszedni magam. - Terveztél valamit mára?

- Nem kifejezetten - meglepődöm. Kicsit olyan valakinek gondoltam, aki a jövő hetet is számításba veszi, hogy ha elő kell húzni valamit a tarsolyból, legyen mit. Talán ezért van olyan érzésem, mintha csak arra lenne kíváncsi, én mit terveztem.

- Csak mert... eszembe jutott, hogy te gondoltál rám a könyvvel, nekem meg eszembe sem jutott, hogy hozhatnék valamit... és arra gondoltam... van egy érdekes hely, amit talán nem ismersz, a kedvencem, és ha érdekel, akkor elvinnélek oda - bököm ki kissé kertelve.

- Jól hangzik - mosolyog biztatóan, ami kissé megnyugtat. Olyan rosszul éreztem magam, mikor rádöbbentem, mennyire nem jutott eszembe, hogy valamivel én is megörvendeztessem. Az is igaz mondjuk, hogy egy minyurgónál nem elsődleges gondolat megörvendeztetni egy nyurgót, de ez nem lehet kifogás, hiszen minden bizonnyal egy nyurgónak sem elsődleges gondolata minyurgót pesztrálni...

- Akkor akár... indulhatnánk is - dölöngélek izgatottan, de lehűt, és milyen igaza is van.

- Előbb szerintem enned kellene, meg összepakolni a cuccokat, bár nem tudom, hozni akarod-e őket.

Zavartan kezdek nevetgélni: - Tényleg... Mondasz valamit.


* * *


Vezénylésével én lassan magamhoz tértem gondolatilag is, nem csak fizikailag, s a reggeli után még összepakolni is sikeredett immáron egyedül, míg ő elbíbelődött a tűzzel.

- Lehet tudni, hova tartunk, vagy titok? - érdeklődik, talán zavarja a csend.

- Egy tó partján levő barlanghoz - felelem, s közben megindulunk. Bár én vezetek, egymás mellett haladunk, s mindig apró mozdulatokkal jelzem, ha épp valamerre kanyarodunk.

Közben megint rám jön a szómenés.

- Egy kutatás során fedeztem fel. Épp a különböző mellékneveket igyekeztem rendszerezni, amelyeket akkoriban fedeztünk fel, tulajdonságok alapján csoportokba sorolva, mikor megpillantottam egy táskát. Nem újkeletű főnév, csupán azt hittük, egy ideje kihalt, mert senki nem regisztrált újabb tagot, nekem meg rögtön egy egész falkát sikerült felfedeznem. Igen érdekes főnevek. Félig mindenevők, ugyanis csak és kizárólag más főnevekkel táplálkoznak, bár megfigyelhető volt köreikben a kannibalizmus is, viszont más szófajokat nem fogyasztanak még akkor sem, ha az éhhalál fenyegeti csoportjuk. De nem is ez az igazi érdekességük, hanem hogy olyan gyomor- és emésztőrendszerrel rendelkeznek, amely lehetővé teszi számukra, hogy raktározzanak. Jól bezabálnak lényegében, és utána akár egy egész hónapig nincs szükségük ismét táplálékra. Ez azért alakult így, mert téli álmot alszanak, s a tél beállta előtt telepakolják a gyomruk, s azt emésztik egész télen az álmuk alatt - elgondolkodom. Miért is kezdtem bele a kiselőadásba? - Ja, szóval miközben őket követtem, bukkantam rá erre a barlangra, amely az egyik kedvelt téli szálláshelye volt a falkának. Nyáron viszont felé sem néznek, így most is feltételezhetően üresen áll, maximum egy két kisebb névelő vagy esetleg igekötő tanyázhat arrafelé, de semmi extra. A barlangnak azonban ezen kívül is van pár érdekessége, amit szándékosan nem lövök le, de érdemes megcsodálni nagy magányában is. Szeretem azt a helyet nagyon.

Közben átérünk a határ felénk eső oldalára, s egy újabb emelkedő után már látni lehet. Arrafelé is mutatok: - Ott is van, már lehet látni.


Hamar közel érünk. A tó kellemes kékségével lustán nyúlik el a sziklafal ölelésében, amelyből a barlang is nyílik. Szárazon viszont nem közelíthető meg, így ledobom a cuccom, majd nekiállok levenni a felsőm és a nadrágom. Mon viszont mintha kissé földbe gyökerezett volna, vagy nem is tudom. kérdőn pillantok rá.

- Nem veszel le semmit? Csak a vízen keresztül lehet megközelíteni - próbálok rá utalni, hogy meg kell mindenképp mártózni a habokban.

- Ja... de - feleli, s egy pillanatig olyan érzésem van, mintha megzavartan volna valamiben, úgy fordítja félre a fejét, és mintha egy egészen hangyányit magához képest zavarban lenne, de végül nekiáll ő is, és megválik pár felesleges ruhadarabjától. Egészen addig tapad a kivillanó felsőtestére a tekintetem, míg a nadrágot levéve fel nem egyenesedik, mert ekkor riadtan kapom el a fejem, nehogy megint lebukjak, mint a múltkor. Azonban nem tehetek róla, eszméletlen jó a testfelépítése, a minyurgók java része helyében megirigyelném érte. Mondhatni vonzza a szemet, és nehéz eltépni róla a tekintetet...

Te jó ég! Ez már majdnem úgy hangzik, mint egy ábrándos szülő sóhajtozása! A gondolatra elfintorodom. Én ugyanis nem leszek szülő! Sosem leszek szülő!

Erélyesen trappolok a vízbe. Követ, sőt, mondhatni le is előz, hiszen hosszabbak a karjai, érthető módon ami neki két csapás, az nekem vagy négy legalább... A sziklafalra hamar felkapaszkodik, így mikor megérkezem, kinyújtja a kezét, hogy segítsen, s el is fogadom. Ahogy felhúz, egész közel préselődöm hozzá, s átkarol, mire hevesebben kezd dobogni a szívem. Félre is lépnék, de a kis kiszögellés olyan keskeny, nincs rá igazán esélyem. Pedig múltkor határozottan szélesebbnek tűnt, bár akkor egyedül álltam rajta, és nem egy nyurgóval. Lehet, itt van a kutya elásva.

- Oda kellene valahogy feljutni - mutatok kissé feljebb. - Arra viszont nem számítottam, hogy ketten ilyen szélesek vagyunk - vakargatom zavartan az arcom.

- Ha téged nem zavar, felemelhetlek - ajánlja fel. Felhördülök, de végül az ajkamba harapok. Jobb megoldásom nincs, így azt hiszem, marad ez.

- De csak most az egyszer - motyogom, és bólint.

- Becsszó, több ilyen nem lesz, hacsak nem rángatsz szándékosan hasonló helyekre - kuncog kicsit.

- Akkor gúnyolódj, mikor meglátod - nyújtom ki a nyelvem, de kis híján rá is harapok, ahogy a derekam közrefogva megemel. Meglepődök ugyan, de hamar megtalálom a fogást, s már fenn is vagyok a barlang szájánál, ő pedig, hála annak, hogy magasabb, könnyedén követ. A látvány épp olyan, mint volt eddig mindig. Mintha a barlang apró, vörös csillagokkal lenne kirakva, de valójában csak visszatükröződés mind, hála a kőzet anyagának, a valódi fényforrás pedig a barlang csarnokának közepén ácsorgó nagyobb méretű kő. Akár a folyékony láva amely mégis megszilárdult. Azt is észreveheti, hogy itt a kinti hőmérséklethez képest is meleg van, pedig a barlangok általában hűvösebbek szoktak lenni.

- Nem semmi - ámuldozik, s elégedett vigyorral fogom meg a kezét.

- Ez még hagyján, ezt figyeld - vonom magammal, s nekinyomom a tenyerét a világító kőnek, amely kellemes meleg. - Ekörül melegednek télen a táskák, és ezért is szeretik oly nagyon ezt a helyet. Fantasztikus. Mi meg szenvedünk a fűtéssel - nevetek rá izgatott gyermekként, aki valami csodára bukkant, s azt megoszthatja a barátjával.

- Köszönöm - néz rám, s az arca egész közel, zavartan hátrálok két lépést, elengedve a kezét.

- Ugyan, nincs mit - telepedek le inkább kissé pánikszerűen heves mozdulattal, s támaszkodom a kőnek. Olyan kellemes meleg. A fejem nekidöntöm, s a sziklafalban gyönyörködöm, amelyen megtörik a fény. Csatlakozik hozzám, s hogy előbbi érthetetlen okból rám tört zavarom enyhítsem, ismét beszélni kezdek.

- Azt hiszem, ha olyan párt találnék magamnak, aki elég vállalkozó szellemű, biztos meggyőzném, hogy itt töltsük el az első éjszakánk. Tökéletesen illene hozzánk, én és valami tűzről pattant szülő, aki képes betörni - már ha létezik olyan, amit ugye kötve hiszek.

- Nem akarlak megsérteni, de szerintem te majd szülő leszel - veszi át a szót, de bár ne tette volna. Sértetten összevont szemöldökkel meredek rá.

- És ezt mire alapozod? - kérdezem szó szerint számonkérve, és még örülhet, hogy nem robbantam.

- Nem tudom, így érzem - fordítja vissza a mennyezet felé a tekintetét.

- Hmm, a szótotó nyerőszámait nem akarod MEGÉREZNI? - hangsúlyozom ki az utolsó szót enyhén maró gúnnyal. Ha már csak abból indulok ki, hogy tudós vagyok, egyszerűen nem fogadhatok el ilyen indokot, arról nem is beszélve, hogy ez becsületbeli ügy, én nemző leszek és nem szülő.

- Nem kell felkapni a vizet, csak megjegyzetem a korábbi TAPASZTALATAIMRA támaszkodva - vág vissza hasonló gúnnyal emelve ki szintén a kulcsszót.

- Jó... de könnyedén előfordulhat, hogy a minyurgóknál ez kissé másképp van - vitatkozom. Csendben van egy darabig, majd megszólal, de most már elgondolkodó, és nem kötözködő hangnemben.

- Miért vagy annyira az ellen, hogy szülő legyél?

- Hogy én? - hogy tehet fel ilyen indiszkrét kérdést ilyen szégyentelenül nyugodtan?! - Egyszerűen csak nem tudom elképzelni magam abban a szerepben.

- Fura elképzeléseid lehetnek, ha szerinted a szülőség szerep - vigyorog, mintha direkt kekeckedne.

- Ez nem igaz, egyszerűen csak nem tudom elképzelni magam, amint áldott állapotban mászkálok, meg azt sem, ahogy világra hozok egy új életet. Nem szeretném az ezzel járó felelősséget, megkötne, amit a mostani magamból kiindulva nem viselnék el semennyire - igyekszem megmagyarázni anélkül, hogy felidegelném magam azon, milyen jól szórakozik rajtam.

- Mindenesetre valóban szép hely az első alkalomhoz - tér vissza az eredeti témához, s tekintetem elkalandozik az ajkain, míg kimondja eme szavakat. Olyan kívánatosak...

Mint akibe belecsapott a villám, pattanok fel. Megilletődve néz rám bizonytalan-kérdő tekintettel: - Ideje mennünk, még a végén megfázunk! - iramodok kifelé, s még én is érzem, eléggé béna indokot sikerült találnom.


* * *


- Tényleg, itt a könyv, amit ígértem - a közelben vertünk tábort, s mostanra meg is száradtunk annyira, hogy visszaöltözhessünk rendes ruháinkba. Felragyogó tekintettel veszem el a könyvet, és azonnal fel is csapom random valahol a közepén.

- Az írásotok egész hasonló, ez megnyugtató, tartottam tőle, hogy nehézségeket fog okozni - a kedvem még rózsásabb lesz, mert lám, semmi akadálya, hogy értelmesen elolvashassam majd a könyvet. - Szerintem egy négy-öt nap, és vissza is tudom adni, ha épp ráérsz.

- Nem gyanús, hogy ilyen hamar visszajössz? - érdeklődik, mire csak megrázom a fejem.

- Nem, mert eleve haza sem megyek.

Nagy szemeket mereszt rám: - Hogyhogy?

- Szándékosan úgy jelentettem, hosszabb útra jövök, hogy megkíséreljem megtalálni a dobokat, akiket múltkor a balesetem miatt nem tudtam megfigyelni rendesen. Már itt vagyok egy ideje, és csak a következő hét utáni hét közepén megyek haza. Többek között azét is terveztem így, mert biztos akartam lenni benne, hogy végig tudom olvasni a könyved. Haza nem vihetném, mert ha észrevennék nálam, könnyen valami fogdában köthetnék ki, mint nyurgókkal barátkozó közellenség, és megpróbálnák kimosni az agyam, megszabadítva a nyurgók terjesztette fertőtől - mondom a legtermészetesebben, felpillantva.  Lesüti a fejét, s átkarolja a térdeit.

- Mi a baj? Nem tehetek róla, a minyurgók már csak ilyen előítéletesek, biztos a nyurgóknál is megvan ez.

- Nem az a baj - rázza meg a fejét.

- Akkor? - most mi van?

- Igazán megtisztelhettél volna előbb is ezzel az információval - csattan fel, de nem dühösen, inkább csalódottan.

- Mert? - totál nem vágom, mi a baj.

- Mert talán tudtam volna úgy intézni, hogy tovább maradhassak én is - feleli szemrehányón.

- De erre igazán nincs szükség - nem szeretném hátráltatni a munkában, biztos van neki is épp elég dolga, de csak azt érem el, hogy felcsattan.

- Na ez az! A könyv volt a lényeg, én nem is számítok, nem igaz?

- Ez nem igaz. Ha nem számítanál, már másodszor sem találkoztunk volna - felelem őszintén. - Csak nem akarok a terhedre lenni. De ha szeretnéd, és megoldható, akár közelebb is letelepedhetem, ahova könnyebben kijutsz, persze csak ha szeretnél, meg ha kellően biztonságos a hely. Benned most már, remélem, nem naivitás, de megbízom.


Rauko2011. 10. 08. 00:00:37#17176
Karakter: Mon Dathon
Megjegyzés: ~ szülinaposnak


- Nem unod még? - rivallok rá a buta dobozra, ami a vacsorámat rejti, és makacsul nem nyílik... esze hetedik ágában sincs kinyílni nekem!
- Honnan? - hallok meg egy ismerős hangot a bokorban. Odakapom a fejem, és meglepve látom a múltkori minyurgót. De vicces... figyelt?
- Te szaglásztál egész nap utánam? - kérdezek rá, mintha akármit is észrevettem volna. De akkor már csak ne mutassam, hogy fel sem tűnt, hogy valaki egész nap figyelt.
- Az nem azért volt! Mármint... nem leskelődtem... én csak...
Érdeklődve figyelem, hogy mi sül ki ebből.
- Szerettem volna rendes köszönetet mondani a múltkori segítségért. Igazán hálás vagyok.  Akartam hozni valamit hálám jeléül, de a feljegyzéseink érthető okokból nem tartalmaznak semmit arról, mit illik egy nyurgónak ajándékozni, s azt sem tudom, ha írt volna, mihez jutott volna hozzá egy magamfajta egyszerű minyurgó, s még mindig nehéz lett volna megbizonyosodnom róla, hogy valóban szükséged lenne rá, és nem sorakozna otthon már vagy egy rakásnyi, így jobb híján ezt hoztam.
Egy szuszra. Ügyes...
Megnézem, mit kaptam, és meglepve látom, hogy... ez én vagyok. Egy szépen rajzolt kép, bár a szárnyaimat mintha nem figyelte volna meg eléggé, de így is nagyon szép.
- Nem nagy dolog. Olyan, mintha a munkám végeztem volna csak. Szavakat, szófajcsaládokat szoktam megfigyelni itt a környéken - mondja szerényen.
- Köszönöm - mosolygok rá.  
- Nem szükséges . Tényleg nem nagy dolog. S most, hogy végeztem is a dolgommal, jobb lesz, ha megyek is...
- A nevem Mon - jelentem be, mire megtorpan, és megfordul.
- Tessék?
- Mondom: a nevem Mon.
- Öhm...  És?
- Mi az, hogy és, talán illik bemutatkozni!
- Morf, de utálom, szóval inkább csak Mo.
- Nincs kedved csatlakozni? - kérdezem. Ha már elmondta a nevét, csak léptünk előre annyit, hogy meginvitáljam.  
- Hé, várj, állj, lassíts! Te nyurgó vagy, én meg minyurgó!
- És?
- Mi az hogy és? Viselkedj nyurgóként, az Napfény szerelmére! - Hehhe.
- Azok hogy viselkednek? - kérdezem, kicsit provokálva.
- Hát, a nyurgók... - kezd bele, majd elnémul, mikor leesik neki. - Fogalmam sincs...
- Akkor bízz bennem, egy nyurgó most megkérdezné, nincs-e kedved maradni, és beszélgetni. Egyedül nem olyan izgalmas az éjszaka, és sokkal könnyebb őrizni a tüzet és a felszerelést, ha felváltva őrködünk.
- Legyen, de csak a cuccok miatt - jelenti be, majd mellém költözteti a holmijait.

Az este további része kellemesen telik. Picit kötekedni próbál, de azért megkínálom az én ételemből, de persze, nem ízlik neki. Őszintén ledöbbentem volna, ha azt mondja, hogy finom.
***
Lefekszik a fűbe, én pedig követem, mert hát szeretem nézni a csillagokat. Vele külön kellemes, egész este be sem áll a szája.
- Sokat olvastam róla, hogy úgy tartották az őseink, hogy voltaképp minden minyurgó lélek egy-egy csillag könnye, amelyet a Hold gyűjt egybe, majd amikor úgy ítéli, egy minyurgó megérdemli, megáldja sugarával, s a minyurgó áldott állapotba kerül. Mintha homlokon csókolna a Hold, lágyan ajándékozva meg a legnagyobb csodával, egy apró kis élettel, amely minden feltétel nélkül szeretni fog. Igazán varázslatos dolog. Bár engem egyelőre csak szülőm párközvetítő törekvéseivel “áld” az ég. Egyszerűen nem érti meg, hogy az ilyet nem szabad erőltetni. Néha úgy érzem, nekem voltaképp nincs is párom, vagy ha van, akkor még nem született meg, vagy már meghalt. Nem vagyunk olyan egetrengetően sokan, s soha, sehol nem éreztem még azt az állítólagosan lehengerlő érzést. Talán nem is vagyok még kész rá, vagy nem tudom.  A másik, ami már sokszor felötlött bennem, hogy nekem voltaképp ez a táj a párom. Mindig is vágytam idekintre, s ez volt az, amely ennek a szakmának az irányába terelt. Mert bár imádom a könyveket, s egy időben gondolkodtam azon is, hogy valami őstörténet-kutatófélének állok, de semmilyen élénk képzelet nem kárpótolhatja ezt.  Minden ide vonz, láthatatlan mágnesként, s olyan, mintha ez a vadon lenne az otthonom. Ha nem lennének a szüleim, talán haza sem mennék, csak a tonalitásom küldeném haza a kutatásaimmal. Ne értsd félre, nincs bajom a világgal és nem vagyok antiszociális sem, bár tény, irritálnak az idióták, de valahogy csak itt érzem magam egésznek. Most pedig kifejezetten. Minden olyan nyugodt, s a Hold is olyan csodálatosan hatalmas.
- Megismételhetnénk máskor is - jegyzem meg, beleszólva a csacsogásába.
 - Mit?
- A közös tábortűz-őrzést.
Meglep, hogy mennyire menekül a válasz elöl és rögtön aludni megy. Megrátnom a vállam, és én is elalszom. Csak megvárja, hogy felkeljek, mielőtt lelép.

Nem várta meg.
És két hét... pont aznap dolgom van. Hihetetlen, de nem tudok szólni neki, hogy nekem nem kifejezetten jó az a nap, de üzenetet ne, tudok hagyni, értelme sem lenne, két hét alatt elkallódik. Hát... annyit tehetek, hogy sietek majd.
***
Ahogy a temetőben végzek, már rohanok is. Hihetetlen, hogy mindig képes vagy ennyit időzni itt, de az a rengeteg szóvirág úgy nő Brevia sírjánál... felháborító. De így kapkodhatom a lábam a találkozó helyéhez. Minden bizonnyal Brevia szelleme is valahol itt köröz felettem és gondolatban folyamatosan fenéken billent, hogy hogy lehetek ekkora szerencsétlen, hogy elkések egy ilyen fontos találkozóról!

Kifulladva érek oda, és legnagyobb megdöbbenésemre, már sehol sincs. A szirthez rohanok, és ahogy előre pillantok, meg is látom, már leért az ő oldalukra.
- Mo! - ordítok utána! - Morf! Mo! Hallod?! - kiabálom folyamatosan, mire végre megáll, és hátrafordul, de ekkor már épp átlépek hozzájuk. Megáll, rám pillant, majd látom, hogy elbizonytalanodik. Nem nehéz meglátni: rám pillant, majd előre néz, elindul, de megáll, és visszanéz rám, aztán lehajtja a fejét, és vár.
Mire odaérek mellé, már teljesen ki vagyok fulladva, lihegek, és alig tudok beszélni. Ő persze rám néz és 9olyan vádló a tekintete...
- Azt hittem, jobb dolgod akadt - morogja.
- Nem jobb, de akadt, csak nem vártál reggel és mondtad el személyesen, így nem tudtam szólni, hogy nekem ma kötelező programom van a párommal. - Ahogy kimondom, meg is bánom. Én azt hiszem, hogy randevúra jövök, és rögtön letámadom itt a kétértelműségeimmel.
- Hát persze, a pároddal... - ismétli meg, szinte sziszegve. - Nem is kellett volna...
- A temetőben - fejezem be a gondolatot, mire kikerekednek a szemei.
- Mi? - kérdez vissza azonnal.
- Nem tudom, mennyit olvastál rólunk, de minden bizonnyal tudsz annyit, hogy lásd: nemző vagyok. És ez nálunk is úgy van, mint nálatok: a párok nem tudnak elválni. Tehát elméletileg valahol lenni kellene egy páromnak, egy nemzőnek, de már nincs - mondom keserűen.
- Nem muszáj beszélni róla - mondja halkabban.
- Nem, szégyen nekem a dolog - morgom. - Üljünk le, és elmesélem, ha érdekel. - Bólint, így keresünk egy táborhelyet, ezúttal az ő oldalukon.
Pár perc múlva már pattog a tűz és én épp a jó kis hazai alárendelésemet melegítem újra, miközben folytatom a történetet.
- Brevia volt a neve. Csak amikor megtörtént először köztünk, ő elfelejtette mondani, hogy már csak pár napja van hátra - sóhajtok fel. - Két nap múlva megmutatkoztak rajta a várandósság jelei, a rá következő hajnalon meghalt - mondom, majd lehajtom a fejem-. Évekkel ezelőtt volt, de még mindig fáj ezt így kimondani... - Bár fogalmam sincs, miért mondtam ezt el neked - sóhajtok fel, majd elveszem a tűzről a melegíteni valót, leteszem a földre a kis edényt és hátradőlve bámulom a csillagokat.
Percekig ő sem szól, és én sem. Nekem nincs mit mondanom, és most, hogy felidéztem, egyszerre rossz és jó. Jó, mert a szülőmön és a nemzőmön kívül senki sem tudott a várandósságról, de rossz, mert megint eszembe jutott, hogy lehetett volna babánk.. egy pici baba...
- Nem akartam neked fájdalmat okozni - motyogja.
- Te? - kérdezem, de nem nézek rá. - Ezt a fájdalmat a helyzet okozta és Brevia titkolózása, nem te - felelem, és felülök végre. Ekkor szembesülök vele, hogy nézett engem. Rajtakapottan fordítja el a fejét, de nem tudja letagadni, láttam. - Néztél - állapítom meg.
- Nem is - morogja, de nem teszem szóvá, csak halványan elmosolyodom. Pillanatokkal később félénken pislog rám újra, sőt, nem is rám, inkább a szárnyamra. Mosolyogva tárom ki, vigyázva arra, hogy ne bántsam a tüzet.
- Kérdezz - döntöm picit oldalra a fejem.
- nem akarok alkalmatlankodni... - motyogja.
- Ugyan már, olvasmányt nálatok úgysem találsz - vigyorgok rá. - Kérdezz, tudom, hogy érdekel, hiszen tudós vagy. Egy kíváncsi kis tudós - mosolygok rá, és közelebb ülök, hogy a szárnyaim is közelebb legyenek neki.
Látom, hogy nézegeti, figyeli, kutatja, gondolom, most okoskodja ki a kérdéseit.
- Elmagyarázhatnád összességében is - néz rám kíváncsi, izgatott tekintettel. Mosolyogva sóhajtok fel, majd bele is kezdek.
- Itt, a csúcson ez a kis rész - mutatok az említett területre -, a családi jelképek. A Dathon-klán minden tagjánál vannak egyedien, családilag jellemző minták, de változik, hiszen itt rajzolódik ki később annak a mintája is, akivel boldog leszek. Brevia nincs itt - szögezem le azonnal. Bólogat, sőt, jegyzetel is. Aranyos... - A tollak minden nyurgónál ilyenek - lebegtetem meg. - Nem tudunk ugyan repülni, de a tollaink mindegyikünknél ilyenek, esetleg árnyalatokban sötétebbek, világosabbak. Ezek itt - mutatok a sárkányhártyákra -, azt mutatják, amivel nem szeretek kérkedni, de akár a homlokomra is írhatnám - morgom. - A Dathon-klán nemes család, ezek azt mutatják, a nevük sárkányhártya. A minta meg, ami itt van - mutatok megint a szárnycsúcsra -, arany, de lehet fehér is, akkor is ugyanazt jelenti: én csak nemző lehetek. Ha fekete, akkor a nyurgó szülő, a szürke a bizonytalan.
Bólogat, rajzol és jegyzetel, így vannak részek, amiket megismétlek neki, hogy jobban le tudja írni, és miközben az ő ételét is előkészítem, kitartom a szárnyam, hogy lerajzolhassa. Megmosolyogtat az igyekezete, a tudásvágya, hogy mennyire érdeklik az ilyesmik. El is döntöm magamban, hogy ha újra megbeszélünk egy találkozót, akkor hozok neki egy kis könyvet a nyurgó szokásokról.
Miközben nekem ezen jár az agyam, ő végez a rajzolással.
- Elkészítettem a te vacsorádat is - mondom neki, és elé teszem az edénykéjét.
- Köszönöm - feleli picit elpirulva, de mosolyogva.
- Egyébként... neked még kék. Ha jól sejtem, az még a szűz, ugye? - kérdezem kíváncsian. Nem a magánéletében akarok én vájkálni, csak érdekelne.
- Igen - bólogat. Nem akarom neki mondani, hogy szerintem szülő lesz... a végén még megharagszik. De tényleg olyan. Oltalmaznivaló, félénk, pirulós... nehezen tudnám nemzőként elképzelni.
- Biztos várod már, hogy megtaláld - sóhajtok fel.
- Nem tudom - vallja be. - Egyelőre jó így, csak tudod, a szülőm... - idézi vissza az előző beszélgetést a szülője önkéntes párkeresésével kapcsolatban, mire mosolyogni kezdek.
- Ez csak azt mutatja, hogy szeretnek téged - jegyzem meg. - Szeretnének biztosan boldognak látni, mielőtt nekik bajuk eshetne. Szerintem ez jó dolog - mondom neki, majd elkezdem enni az ételemet. Finom, kellemesen átsült. Jót tesz a sütésnek és a melegítésnek ez a szabad levegő.

Csendben fogyasztjuk a vacsoránkat, ő nem szól, nekem meg nincs igazáén kedvem. Inkább csak nézem... néha a tüzet, néha az eget, néha, lopva őt. Szép. Akármennyire fáj bevallani... vagy nem is fáj. De akkor is szép. Kifejezetten jó ránézni, és valahogy akaratlanul is eszembe jut: a babája vajon örökölni fogja az ő hajszínét?
Megrázom a fejem. Nem kellene ilyesmire gondolnom. Ha nekem tetszik is, semmi garancia nincs rá, hogy én jelentenék neki akármit is.

A vacsora után ugyanazt csináljuk, mint legutóbb. Lefekszünk a fűbe és nézzük a csillagokat.
- Te, Mo - szólítom meg, mire felém fordítja a fejét. - Találkozunk még, ugye? - kérdezem, mire önmagához képest határozottan és gyorsan válaszol.
- Szerintem jó lenne - mondja, és visszafordul az ég felé.
- Tíz nap múlva itt? Hoznék neked egy könyvet a nyurgókról, ha szeretnéd - ajánlom fel.
- Az tényleg jó lenne - mosolyog rám. - És nekem a tíz nap múlva megfelel.
- Akkor maradjunk ennyiben - sóhajtok fel, majd megfordulok. - Jó éjt, és ne lépj le reggel - intem meg kedvesen, de a válaszát már nem hallom, elég gyorsan elnyom az álom.

Reggel, mikor felkelek, persze már nincs itt. De megint találok egy papírfecnit.

„Sietnem kellett, ne haragudj. Tíz nap múlva itt, és várom a könyvet.”

Felsóhajtok és összecsomagolom a holmimat. Hát persze. Sejthettem volna, hogy nem vár meg.

***

A tíz nap persze megint nagyon lassan telik el. A kilencedik nap jut eszembe, hogy nem beszéltünk meg időpontot, így össze is pakolok, és már hajnalban odamegyek másnap, nehogy elszalasszam.

 


ef-chan2011. 07. 25. 01:19:53#15364
Karakter: Morf Éma (Mo)
Megjegyzés: (Monnak)


- Nem eszem minyurgót - néz körbe. Én meg gyanakodva rá.

- Akkor... akkor mit keresel itt? - vonom kérdőre még mindig hevesen ragaszkodva a kövemhez. Istenem, tényleg jó magas. Tudom, hogy voltaképp én vagyok törpe növésű, de ő meg aztán még a magashoz képest is magas. Meg olyan... sárga. Én azt hittem, a nyurgók feketék vagy barnák, nem pedig szőkék... mennyi az esélye, hogy egy ritkaságszámba menő példánnyal futok össze épp itt? Mondjuk, beszélek én, a vörös sem épp megszokott szín... s a bőre is milyen fehér! Ő most valóban nyurgó?

- Nemző apám küldött ide, hogy befogjak egy elkószált mellérendelést - nem, semmi kétség. Nyurgó, a nyurgók legnyurgóbbikából, ha lehet így fogalmazni. Szakmai ártalom, de tovább vizsgálom, ahelyett, hogy hozzávágtam volna már a követ, és elnyargaltam volna, nem számít, hogy kissé képtelennek tűnik a kivitelezés, mert akkor is ez lenne a logikus. De épp olyan szakmai ártalom az is, hogy arca helyett inkább a szárnyára téved a tekintetem. Igazán lenyűgöző, hogy módosult a miénkhez képest. Sárgásfehér tollzuhatagban indul, s ahogy feljebb kúsznak szemeim sugarai, megpillantom a bőrös részt is, amely állítólag a legsebezhetőbb, de az övé szép egészséges. Juj, azok a kis izék azok vajon a sárkányhártyák? De mit keresne már egy nemesi származású nyurgó a vadonban? Bár.. végtére is elszegényedhetnek a nemesek is...

Kár, hogy nem vagyok járatos a nyurgológiában, mert akkor a mintázatból megmondhatnám, melyik fő család leszármazottja. A látványtól viszont lefagyok. Te jó ég! Ő egy nemző! Egy “felnőtt”. Egy kifejlett példány... Ugye nem fog bántani?! Feszengve moccanok meg, de belenyillal a fájdalom a lábamba, jelezve tiltakozását.

- Ha nem mozgolódnál annyit, nem fájna - jegyzi meg undok mód, amely felnyomja az agyam.

- A münyid nem akart volna lopni tőlem, akkor nem történt volna meg ez az egész - vágok vissza.

- Ne hibáztasd, mindenki tudja, hogy ha itt alszol, nem szabad fényes tárgyat kint hagyni. A münyik ilyenek, lehet rá készülni - okoskodik. De bah! Nem direkt aludtam el, nem is készültem rá, csak elnyomott a szemét! Igazán nem az én hibám!

Hirtelen lép közelebb, mire ösztönösen lökném magam hátra, ha sikerülne. - Mit csinálsz? - néz rám úgy, mintha minimum hülye lennék. Lehet, az is vagyok...

- Menekülök, nem egyértelmű? - vágom a fejéhez.

- És akkor hogy kellene bekötöznöm a lábad?

- Nem kellene bekötöznöd rajtam semmit. - még csak az hiányozna! - A végén még csapdába csalsz és megeszel!

- Te tényleg agyalágyult vagy - sóhajt fel, én pedig elpirulok. Nem is vagyok agyalágyult! Kiváló diplomát szereztem lexikológiából! - Soha semit nem hallottál és olvastál a mondatfaló nyurgókról? - hangsúlyozza ki a mondatfaló részt. Egy pillanatig nem is tudom, mit felelhetnék. Persze mi sem eszünk, csak szavakat, mint szófalók, de akkor is...

- Ne beszélj így velem - durcásodom be. De ez is az ő hibája, hogy sérthet így vérig? -, igenis olvastam rólatok, de apámék azt mondták... - elharapom a mondat végét, s félrepillantok. Nem igazán tudóshoz méltó bizonytalan forrásokra hivatkozni, de apáim sem buták, biztosan megalapozottak az információik.

- Maradj csendben, ne mocorogj, és reggel visszakísérlek a túloldalra, addig meg pihensz szépen - dorgál meg, s valamiért csak meghúzom magam. Persze ugrásra kész vagyok, mégis hagyom magam. Olyan puha a keze...

- Na, kész is vagyunk - intézi el az utolsó simításokat, s kissé megnyugszom. Eddig tényleg nem harapott. Bár nem volt kellemes az ellátás, de mégis csak egy törésről beszélünk. - Ne állj rá, ha megoldható, mert akkor tényleg feleslegesen dolgoztam. Hozok neked pár szóvirágot a ti oldalatokról, maradj itt! - mintha mehetnék bárhova is...

Ahogy egyedül maradok, kissé elgondolkodom. Persze nem lehetek sosem eléggé óvatos, de ha reálisan nézem, eddig nem volt rossz hozzám, és valóban nem bántott, és ahogy a lábamra pillantok, azt is láthatom, hogy nagy gondossággal, és feltételezhetően a tőle telhető legnagyobb szakértelemmel látott el. A gondolat még inkább megragad, mikor visszatér, s nem csak ételt hoz, hanem a cuccommal is fáradt. Az ajkamba harapva nézem, ahogy lepakol, majd eszem is udvariasságból egy kicsit, bár nem vagyok kimondottan éhes. Kissé hányingerem van, azt hiszem a fájdalom okozta sokk miatt. Görcsösségem sem oldódik nagyon, mert nem is tudom, mit mondhatnék. Nem vagyok az a beszédes fajta, nem szeretem...


* * *


Egész éjszaka fenn voltam, a lábam zsibongott, s így többnyire őt néztem. nehogy már nyugodtan pihenjen.

nem, ez nem igaz, igazából csak néztem, magamnak is bemesélve, hogy szemmel tartom, amiből egyedül az volt igaz, hogy tanulmányoztam. Szívem szerint lerajzoltam volna, de így csak megjegyzem minden apró részletét, hogy majd visszaidézhessem. Ha ilyen minden nyurgó, akkor igazán nem értem, miért vált ketté a két faj. A hajnal viszont hamar elérkezik, s már össze is pakolja a motyóm, mint egy nem szívesen látott vendégét. Hiába minden igaz, mert voltaképp ő sem kedveli a minyurgókat...
 

* * *


Egy hónapja történt az egész, de még mindig élénken él bennem minden mozdulata, a hangja, de még a legkisebb vonásbéli sajátosságai is. Titokban készítettem is róla pár rajzot a kutatási noteszembe. Próbáltam utánakutatni a mintának a szárnya tetején, de nem jártam sikerrel. Így is elég furcsán néztek már rám a könyvtárban dolgozó kollégák, így felfüggesztettem a hirtelen lelkesedésből fellángoló érdeklődésem nyilvánosan is nyomon követhető megnyilvánulásait.

S most már orvosi papírom is van róla, hogy ismét “bevethető” állapotban vagyok. Olyan izgatottság jár át, egész jó kedvre derít.

- Nem örülök neki, hogy megint odakintre készülsz. Mi van, ha most nem esel szerencsésen? Vagy ha megtámad egy húsevő ige - aggodalmaskodik szülőm.

- Lehetek munkanélküli is, de olyan prioritásokkal senkire nem sóztok rá - vágok vissza az elevenjébe vágva, mert mint oly sokszor, ebben az egy hónapban is a párválasztással rágta a fülem. De az én szívem nem vágyik párkapcsolatra. Én a Víznyelőhöz vágyom. Köszönetet kell mondjak. De vajon van rá esélyem, hogy ismét ott találom? Annyira lehetetlennek tűnik... De ha meg sem próbálom, akkor biztos nem találok rá. Akárhogy is nézem, azt mondták, annak köszönhetem, hogy egyáltalán tudok járni, hogy szakszerűen elláttak. Bár nem tudom, mit adhatnék hálám jeléül. Erről egy könyv sem szólt...


* * *

Igyekszem megtalálni a helyet, ahol táboroztunk, de mikor rábukkanok, már nem vagyok benne biztos, hogy jó ötlet ez az egész. Most komolyan, miért pont itt táborozna le ismét? Gondolom, ő is csak kutatott a környéken, vagy vadászott, vagy a fene sem tudja, mit csinálnak a nyurgók. Meg aztán mit mondjak neki?

Mégsem akaródzik távozni. Igaza van nemző apámnak, olyan makacs vagyok mint szülőm. Bár nem maradok konkrétan ott, kissé arrébb elrejtőzve a bozótba, táborozom le. Olyan hülye dolog, de nem maradhatok pont egy nyurgó adósa!


A kezemben forgatom a jegyzetfüzetem csendesen. Már egy teljes napja itt ücsörgöm. Azt hiszem, eleget vártam, sajnos makacsságom és forrófejűségem miatt talán soha többé nem lesz lehetőségem rendesen köszönetet mondani... Ahh, Mo, egy nagy spam vagy!

Sóhajtva állnék fel, mikor léptek zaja üti meg a fülem. Riadtan lapulok vissza rejtekembe, s megdobban a szívem: akkora egy piszok mázlim van!


Ja, és mekkora egy láma vagyok mégis. Már rég le kellett volna rendeznem, de helyette csak osonok, mint valami perverz leskelődő. Azonban a dolog nem is olyan egyszerű. Mert megjelenek, az addig rendben van, de mit mondjak utána? Nem akarok hálátlannak tűnni, s most már egyáltalán nem vagyok benne biztos, hogy az ajándék, amit hálám jeléül kiötöltem, olyan nagy szám lenne. Közben leszállt az éjszaka, s letáborozott. Össze kellene szednem magam igazán, mert lehet, hogy holnap már haza is tér, nem tudhatom, meddig marad. Mégsem tudom magam elszánni... Kapóra jönne, ha valaki hátsón billentve megadná a kezdő lökést. Bár az is elég, ha felheccel, csak akkor kevésbé vagyok jó modoromnál.

- Nem unod még? - szólal meg, s összerezzenek.

- Honnan? - lépek elő nagyra tárt, megilletődött szemekkel, s ő is meglepődve pillant vissza rám. Kezében valami dobozka, ami látszólag nem nyílt. Apró izzadtságcsepp ül ki a homlokomra, most komolyan egy dobozzal “veszekedett”, s ezért buktam le?

- Te szaglásztál egész nap utánam? - kérdi felvont szemöldökkel, mire teljesen elvörösödöm.

- Az nem azért volt! - védekezem felemelve a hangom, de aztán zavarba jőve kezdek magyarázni. - mármint... nem leskelődtem.. én csak...

Az ajkamba harapok, majd lehunyom a szemem, hogy összeszedjem kissé magam. Én most köszönetet mondani jöttem, nem magamra haragítani, emlékeztetem és szuggerálom magam egyszerre. Mikor újra kinyitom a szemem, elszántság ég bennük, arcomra pedig zavart pír ül ki, de belekezdek.

- Szerettem volna rendes köszönetet mondani a múltkori segítségért. Igazán hálás vagyok - hajolok meg, majd előkotrom a lapot, amit készítettem.  - Akartam hozni valamit hálám jeléül, de a feljegyzéseink érthető okokból nem tartalmaznak semmit arról, mit illik egy nyurgónak ajándékozni, s azt sem tudom, ha írt volna, mihez jutott volna hozzá egy magamfajta egyszerű minyurgó, s még mindig nehéz lett volna megbizonyosodnom róla, hogy valóban szükséged lenne rá, és nem sorakozna otthon már vagy egy rakásnyi, így jobb híján ezt hoztam - nyújtom felé a kis papírtekercset olyan képet vágva, mintha minimum hadüzenetet küldenék. De nem tehetek róla, nagyon ideges és feszült vagyok, azt hiszem, teljesen eluralkodott rajtam a lámpalázas izgalom.

Kevésbé bizalomgerjesztő arcot vágva, felvont szemöldökkel fogadja el a dolgot, majd miközben idegesen ringatózom egyik lábamról a másikra, kinyitja.

- Hisz ez... - lepődik meg, gondolom, nincs hozzászokva, hogy saját magával néz farkasszemet.

- Nem nagy dolog - nézek zavartan félre. - Olyan, mintha a munkám végeztem volna csak. Szavakat, szófajcsaládokat szoktam megfigyelni itt a környéken - magyarázom.

- Köszönöm - mosolyog rám.

- Nem szükséges - legyintek. - Tényleg nem nagy dolog. S most, hogy végeztem is a dolgommal, jobb lesz, ha megyek is - mutatok a Víznyelő túloldala felé. Elintéztem a dolgot, most majd szépen visszarendeződhet minden a megszokott kerékvágásba.

- A nevem Mon - háttal neki elfintorodom, majd értetlen fejjel fordulok vissza.- Tessék?

- Mondom: a nevem Mon.

- Öhm...  És? - fordulok vissza összevonva a szemöldököm. Most mégis mit akar?

- Mi az, hogy és, talán illik bemutatkozni! - oktat ki.

Összepréselem az ajkaim egy pillanatra, de végül beadom a derekam. Visszafordulok a mellkasom előtt összefonva a kezem. - Morf, de utálom, szóval inkább csak Mo.

- Nincs kedved csatlakozni? - válik az arcán ismét kedvessé a mosoly, amelyen leképedek.

- Hé, várj, állj, lassíts! Te nyurgó vagy, én meg minyurgó!

- És? - kérdez vissza szemtelenül.

- Mi az hogy és? - kelek ki magamból. - Viselkedj nyurgóként, az Napfény szerelmére!

- Azok hogy viselkednek? - kérdez vissza most már egyenesen vigyorogva.

- Hát, a nyurgók... - kezdenék bele nagy hévvel, a fejéhez vágva, hogy is kellene viselkednie, de hirtelen elakadok. - fogalmam sincs - fejezem be halkan a mondatot.

- Akkor bízz bennem, egy nyurgó most megkérdezné, nincs-e kedved maradni, és beszélgetni. Egyedül nem olyan izgalmas az éjszaka, és sokkal könnyebb őrizni a tüzet és a felszerelést, ha felváltva őrködünk.

Ha akarnék, sem tudnék belekötni, ez bosszantó: - Legyen, de csak a cuccok miatt - egyezem bele megtört sóhajjal, mégis, valahogy olyan könnyebbség ölel körbe, ahogy elszaladok a cuccomért, s visszafelé ugyan már bandukolva, és távolságtartón, de lehuppanok a tűz másik oldalára.

- Na és... - kérdezem kicsit később, mert zavarni kezd a nagy csend, meg a kíváncsiság is kezd nőni bennem. - egy nyurgó mit csinál azután, hogy meginvitált a tábortüzéhez egy minyurgót? - kezdem melegíteni a kezem a tűznél, csak szégyellősen sandítva rá. Olyan furcsán érzem magam. Annyira kíváncsi lennék mindenre, amit mesél, mert olyan kellemes a hangja, és annyi olyan dolgot tudhat, ami számára természetes, de nekem ezernyi csoda és titok, másrészt bizsergem egész testemben, és az ösztöneim azt súgják, menekülnöm kellene, amíg nem késő. De azt hiszem, megint a kíváncsiságom fog győzni, mert ha véletlenül sikerülne normális beszélgetést kezdeményeznem, nem fogok elmenni.

- Például... - azt hiszem, talán kissé váratlanul érte az indirekt kérdés, mert mintha enyhe zavarral pillantana körbe, majd aranyló szemei felragyognak. - megkínálja vacsorával.

Az említett nyárson sült izére pislantok.

- A minyurgó határozottan bizonytalan - felelem igen kritikusan szemlélve a felajánlott ételt. - Tudom, hülyének fogok tűnni, de mi a fene ez?

- Újramelegített hazai vonatkozó tárgyi mellékmondat. Nem a legfinomabb, de tartós, így a mostani alkalomhoz a legillőbb - érdeklődve figyelem a bemutatott izékét, és közben bólogatok érdeklődőn, hogy értem én.

- Hmm, megpróbálom, végtére is lexikogrász vagyok, egy ilyen jelentős felfedezés lehetőségét nem hagyhatom ki - tettetem a nagy komolyat, majd óvatosan közelebb ülök, mire leveszi a nyársat a tűzről, s vág a hosszúnevű bigyókából, s felém nyújtja. Elveszem ugyan, de azért még egy ideig szemlélem a sültet, mielőtt végül beleharapnék. Az arcomra valami iszonyat fanyar kifejezés ülhet, ahogy lendületből kiköpöm.

- Fú, ez valami förtelmes - jelentem ki, majd észbekapva pillantok rá, ő meg kissé megilletődve rám, de ahogy találkozik a tekintetünk, valahogy egyszerre robban ki belőlünk a nevetés. Azt hiszem, ez volt az első pillanat, amikor  határozottan elmúlt miden rossz érzésem vele kapcsolatban.


* * *


A fűben fekszünk egymás mellett. A csillagokat bámuljuk, s hozzám képest sokat beszélek, egy ideje azt hiszem, mondhatom, egyedül én beszélek.

- Sokat olvastam róla, hogy úgy tartották az őseink, hogy voltaképp minden minyurgó lélek egy-egy csillag könnye, amelyet a Hold gyűjt egybe, majd amikor úgy ítéli, egy minyurgó megérdemli, megáldja sugarával, s a minyurgó áldott állapotba kerül. Mintha homlokon csókolna a Hold, lágyan ajándékozva meg a legnagyobb csodával, egy apró kis élettel, amely minden feltétel nélkül szeretni fog. Igazán varázslatos dolog. Bár engem egyelőre csak szülőm párközvetítő törekvéseivel “áld” az ég. Egyszerűen nem érti meg, hogy az ilyet nem szabad erőltetni - felkönyökölök féloldalasan, s ránézek. - Néha úgy érzem, nekem voltaképp nincs is párom, vagy ha van, akkor még nem született meg, vagy már meghalt. Nem vagyunk olyan egetrengetően sokan, s soha, sehol nem éreztem még azt az állítólagosan lehengerlő érzést. Talán nem is vagyok még kész rá, vagy nem tudom - szakítok le egy apró betűláncfű-szálat, s az ajkaim közé véve kezdem rágcsálni a messzeséget, a fákat, s a mezőbe olvadó tájat kémlelve, amelyet olyan jól ismerek itt, a Víznyelő környékén. - A másik, ami már sokszor felötlött bennem, hogy nekem voltaképp ez a táj a párom. Mindig is vágytam idekintre, s ez volt az, amely ennek a szakmának az irányába terelt. Mert bár imádom a könyveket, s egy időben gondolkodtam azon is, hogy valami őstörténet-kutatófélének állok, de semmilyen élénk képzelet nem kárpótolhatja ezt - tárom szét a karom beszívva a friss levegőt. Ez a szabadság. - Minden ide vonz, láthatatlan mágnesként, s olyan, mintha ez a vadon lenne az otthonom. Ha nem lennének a szüleim, talán haza sem mennék, csak a tonalitásom küldeném haza a kutatásaimmal. Ne értsd félre, nincs bajom a világgal és nem vagyok antiszociális sem, bár tény, irritálnak az idióták, de valahogy csak itt érzem magam egésznek. Most pedig kifejezetten. Minden olyan nyugodt, s a Hold is olyan csodálatosan hatalmas.

- Megismételhetnénk máskor is - feleli mosolyogva, s hirtelen nem értem. - Mit?

- A közös tábortűz-őrzést - elnémulok, s érzem, a levetkőzött zavarommal együtt a távolságtartásom is visszanő.

- Talán. De erről inkább majd holnap beszéljünk, annyit beszéltem, elfáradtam. Jó éjt! - hadarom le felpattanva, majd arrébb vonulok a hálózsákommal, egész elbújva benne, hogy még a fejem búbja se látszódjon ki. Úgy dobog a szívem, de miért?


* * *


Hajnalban ébredek arra, hogy a ruhám zsebében az egyik jelzőszerkentyűm rezeg. Csendesen bogozom ki magam a hálózsákból, majd előkotrom, s a szívem hatalmasat dobban. De hisz ez az a jelző, amelyet még a múltkor tettem a síkvidéki dobok néhány példányára! Ezek szerint itt vannak a  környéken, nem szalaszthatom el őket! Óvatosan, hogy ne ébresszem fel, összekapkodom a cuccaim, s már le is lépnék, de valami megállít, amit talán a lelkiismeretnek is nevezhetnék. Végtére is, hogy veszi ki magát, hogy csak úgy minden nélkül eltűnök... Főleg, hogy tegnap felvetette, hogy szeretne még, ha van rá mód, velem találkozni. Még mindig nem tudok ésszerű magyarázatot arra, miért kellene benne bíznom, de valahogy fájna elképzelni, ahogy reggel a szemei bánatossá és csalódottá válnak miattam. Egy papírdarabot tépek ki a füzetemből, és gyorsan ráfirkantom: Két hét múlva ugyanitt. Aztán már ott sem vagyok.


* * *


Bolondnak érzem magam. Két hét telt el, s lám, itt ücsörgöm a fa tövében, és várom már vagy egy fél napja, hogy megérkezzen. Szándékosan nem érkeztem korán, hogy ne tűnjek túl lelkesnek és izgatottnak - pedig úgy készülődtem, mintha legalább is az érettségi bálomra mentem volna - de lassan alkonyodik, s se híre, se hamva. Nem tudom, lehetek-e annyira naiv, hogy azt higgyem, csak nem tudott elszabadulni.

- Azt hiszem, ideje indulni - közlöm úgy, mintha bárkit is érdekelhetne. Furcsa, mert ahogy felkapom magamra a hátizsákom, olyan üresnek érzem magam, olyan csalódottnak. De nem is tudom, mit vártam. Ő csak egy nyurgó, én meg számára csak egy minyurgó, hogy tudom, Monnak hívják, s hogy egy rahedli baromságot zagyváltam neki összevissza, nem igazán jelent semmit. Hiszen van párja, biztos van jobb dolga is, mint velem bandázni.


Rauko2011. 05. 25. 11:30:02#13833
Karakter: Mon Dathon
Megjegyzés: ~ Hyuuuchanomnak


Semmi, de semmi kedvem nem volt ide jönni, de nem baj. Már ha itt kell lennem, akkor megteszem, amit tudok, hogy ne kelljen visszajönnöm még többször ezért a mellérendelésért. Finom lehet és biztos különleges, ha nemző apám ennyire komoly figyelmet fordít rá, és engem küld el érte. Vagy csak kevés az ember, és nem volt bevethető kalandor, csak én...

Nem is lenne baj, de így semmi id
őm nincs a magánéletemre és az életben soha nem fogok tudni túl lépni a múlton és előre tekintve megkeresni az én szülő páromat. De legalább apa és apus boldogok lesznek. Az nekem most a legfontosabb...

Elmélkedésemet és önsajnálkozásomat végül egy münyi zavarja meg. Láttam az el
őbb, épp szaladt a minyurgók területére, ahova én már pedig nem megyek.
Valamit rángat a kis gézengúz, épp a szakadék mellett. Buta jószág, bele fogsz esni!
De jééé, mit keres itt egy távcs
ő ilyenkor, és vajon...

Jesszus!

Nem gondolkodom sokáig, csak fogom a szakadékban lógó valaki, minden bizonnyal minyurgó kezét, és kihúzom, de ahogy meglát, rögtön támad, és a fejemhez vágja, hogy nem fogom tudni ilyen könnyen megenni. Szép kis köszönöm, mondhatom...
Először nagy szemekkel nézek a minyurgóra. Mit kereshet ő itt? Értem én, hogy a Víznyelőnél vagyunk, de az egyik oldala a minyurgóké, a másik a nyurgóké. De akkor is, inkább emlékeztet egy csapdába esett münyire jelen pillanatban, ahogy a törött lábával - mert ide látom, hogy az -, meg a kezében a kővel fenyegetni akar. De valami nem tiszta.
- Nem eszem minyurgót - jelentem ki egyszer
űen, és közbenézek. Nincs itt valaki, aki bekötözné a lábát...? Pedig kellene, mert így ha össze is forr, nyomorék marad egész életében.
- Akkor... akkor mit keresel itt? - néz rám ijedt tekintettel, de dacos arccal a kis minyurgó.
- Nemz
ő apám küldött ide, hogy befogjak egy elkószált mellérendelést - hozom a tudtára, és még mindig állok, és várok. Mert még mindig felbukkanhat valaki. Igen. Még nincs veszve semmi.
Most nem szól, csak ül és néz rám, és végre nekem is van id
őm jobban megfigyelni. Tekintetem persze, hogy a szárnyára siklik, jó, ha az ember tud ilyesmit. De ahogy nézem, kék. Gyorsan felidézem magamban az egyik minyurgókról szóló tanulmányt, amit szülő apám adott, így fel is ötlik a fejemben a gondolat. A kék az a még meg nem határozott identitásúaké, mert a zöld a nemzőké, az arany meg a szülőké. Szóval ez az egyed itt előttem még nem tudja, mi is lehet igazán. Hm... ez érdekes.
A haja szép, amennyire tudom viszont a vörös nem elterjedt hajszín. Különlegesek lehetnek az apái, az biztos! De a szeme is érdekes. Err
ől a vörös szemről már olvastam, állítólag ők egy korszak meghatározó alakjai. Bár felesleges lenne rákérdeznem, gyanítom, hogy ha így lenne, akkor már a fejemhez vágta volna azt is.
Nem zavartatom magam, hiszen
ő is alaposan végigmér, de ahogy moccan, gondolom, megfájdul a lába, mert felszisszen.
- Ha nem mozgolódnál annyit, nem fájna - intem meg kicsit sem kedvesen, és elkezdek a táskámban kutatni.
- A münyid nem akart volna lopni t
őlem, akkor nem történt volna meg ez az egész - fortyogja. Milyen közönséges viselkedés.
- Ne hibáztasd, mindenki tudja, hogy ha itt alszol, nem szabad fényes tárgyat kint hagyni. A münyik ilyenek, lehet rá készülni - szállok vele vitába, de ahogy közelebb lépek a szükséges eszközökkel a kezemben, hátrálna. - Mit csinálsz? - kérdezem értetlenül pislogva.
- Menekülök, nem egyértelm
ű? - fújtatja.
- És akkor hogy kellene bekötöznöm a lábad? - állok meg tisztes távolságban t
őle.
- Nem kellene bekötöznöd rajtam semmit - hisztizik tovább. - A végén még csapdába csalsz és megeszel!
- Te tényleg agyalágyult vagy - sóhajtok fel. - Soha, semmit nem hallottál és olvastál a mondatfaló nyurgókról? - kérdezem, direkt gúnyosan és hangsúlyozva azt, hogy mondatfaló. Látom, hogy meglep
ődök, talán meg is szeppen egy pillanatra, de azonnal visszavált gyerekesbe.
- Ne beszélj így velem, igenis, olvastam rólatok, de apámék azt mondták... - Elharapja a mondat végét, és félre pislog. Á, akkor sikerült belefutnom egy nyurgóellenes család egyik jeles képvisel
őjébe. Ez az Mon, megy ez neked... Mintha direkt csinálnám.
- Maradj csendben, ne mocorogj, és reggel visszakísérlek a túloldalra, addig meg pihensz szépen - intem meg újra, és közelebb lépve kötözöm be a lábát. Látom,hogy menekülésre készen fekszik, egész testében megfeszül, hogy ha egy rossz mozdulatot teszek,
ő már tudjon is rohanni. Mondjuk, megnézném. Vicces lehet.

- Na, kész is vagyunk - mondom percekkel kés
őbb. - Ne állj rá, ha megoldható, mert akkor tényleg feleslegesen dolgoztam - egyenesedek ki, és végignézek a Víznyelő környékén. - Hozok neked pár szóvirágot a ti oldalatokról, maradj itt - mondom, és el is indulok.
Megtalálom a holmiját, így azt is összepakolom, de viszem a pár szál friss szóvirágot is, ahogy ígértem. Nem akarok én rosszat neki. Oké, minyurgó és nem szeretem
őket, de ez a szerencsétlen kis szépség nem tehet semmiről. Mert szép, ez tagadhatatlan. Különleges, kellemes rápillantani is. ha nyurgó lenne, már minden bizonnyal félúton lennék a becserkészése felé, hiszen így ránézésre, a dacos tekintet ls hasonlók... szerintem ő egy szülő. Akkor meg pont passzolna is hozzám.

***

Nem mondhatom, hogy kellemes volt az éjszaka, hiszen állandóan figyelt, egy szemhunyásnyit sem aludt, és így én sem tudtam. Evett, az biztos, de akkor is annyira bizalmatlan volt... vagy szeretett nézni, nem tudom.
Mikor reggel felkelt a nap, összeszedtem a motyóját, és átkísértem a Víznyel
ő túlpartjára, ahogy azt megígértem neki, de nem mentem tovább és a kezébe adott botnak hála megígérte, hogy épségben hazaér, így elköszöntünk, és én is mentem haza, meg ő is.

Ahogy visszafelé haladtam, láttam a helyet, ahol éjszakáztunk, és akaratlanul is elmosolyodtam. Akármennyire a másik fajhoz tartozik, tényleg jó volt vele lenni. Kellemes, vicces lehet, már ha nem ilyen bizalmatlan és kellemetlenül komoly.

De ennek már egy hónapja...

Azóta jártam a Víznyel
őnél, hiszen muszáj volt elmennem, mert nem tudtam befogni azt a mellérendelést, amit apának ígértem, és nem engedte, hogy lazsáljak. Emlékszem arra a fejmosásra... ugyanis mikor hazaértem, még akkor sem jutott eszembe, hogy miért is küldött oda apa, így nem kicsit volt ideges, mikor elmondtam, hogy mi történt. Mert mi értelme lenne hazudni? Tudom, hogy nekik sincs bajuk a minyurgókkal, mi nem ilyen család vagyunk, ez csak egy buta, ősi ellentét. Bár szülő apám utánam jött a szobámba és megkért, hogy figyeljek oda az érzéseimre és próbáljak meg túllépni a múlton, és egy új, kedves ls szeretetre méltó nyurgót keresni, aki életet adhatna a gyerekemnek, hiszen... hiszen valljuk be, lassan korban vagyok. Kevés olyan nyurgó van, akinek százhúsz évesen még kilátásban sincs senki.

Aztán pontosan egy hónappal és három nappal a találkozás után nemz
ő apám behívatott az irodájába. Rossz érzésem volt, és nem is kellett csalódnom.
- Mon, vissza kell menned a Víznyel
őhöz - sóhajt fel szomorkásan. - nem tudok kit küldeni, és muszáj visszacsalogatni azt a mellérendelést.
- De azt mondtad, hogy soha többé nem mehetek oda - emlékeztetem, és elropogtatok egy ellentétes szerkezetet, amit az asztaláról csentem el.
- Emlékszem, mit mondtam, ne szemtelenkedj! De akkor is vissza kell menned oda. - Látom rajta, hogy mennyire bizonytalan ebben, így kicsit segítek neki.
- Ne félj apa, kizárt, hogy ugyanaz a minyurgó ugyanott legyen pont akkor, amikor én - mondom kicsit szomorkásan.
- Miért keserít ez el téged? - kérdezi.
- Nem tudom, csak
ő olyan... fura volt. - Felsóhajtok és felállok. - Holnap hajnalban indulok, két nap, és visszahozom a mellérendelést - kacsintok apára és elsietek apushoz, hogy csomagoljon nekem mondatot, mert oké, vannak szabadon, de csak két napra megyek, és annak a felét nem tölthetem vadászattal.

***

Az els
ő nap éjszakája van. Valahogy olyan érzésem van, mintha valaki figyelne, de nem tulajdonítok neki jelentőséget, viszont eszembe jut a minyurgó. Még a nevét sem tudom... ő sem az enyémet. Szép kis találkozás volt, nem is mutatkoztunk be egymásnak.



Szerkesztve Rauko által @ 2011. 05. 25. 11:30:32


ef-chan2011. 04. 16. 13:32:21#12981
Karakter: Morf Éma (Mo)
Megjegyzés: (Monnak)


- Már megmondtam, szülőapám, semmi értelme bárkit is idehívni, majd jön magától, ha jönnie kell! - emelem fel a hangom megint, de az, hogy már belefáradtam, nem kifejezés.

- Mo, értsd meg, ha meg sem próbálsz ismerkedni, sosem találsz rá az igazira! - hajthatatlan, ahogy mindig. Nemzőapám szerint rá ütöttem, azért vitázunk olyan sokat újabban. Kár, hogy ez engem cseppet sem vigasztal. Sőt, inkább irritál, iszonyatosan bosszant, hogy pontosan tudja, hogy holnap újabb kiküldetésre megyek, nem leszek itthon megint legalább egy hétig, ha nem tovább, erre idehív nekem valami Taxóma nevű valakit a munkahelyéről. S ne legyek ideges, mikor egész nap azt kell hallgatnom, hogy Taxóma így, Taxóma úgy, nem elég, hogy az estémet felemészti majd?! Egy vadidegen? Mire vár szülőapám, hogy rögtön szerelembe esek? Na persze, majd pont ez a vadidegen lesz az, aki miatt végigfut majd rajtam a “Bizsergés”. Ne röhögtessük már ki egymást!

- Tudod, mit? Ha annyira az igazi után ácsingózol, akkor randizz vele te! - üvöltök, kezdve egyre inkább kikelni magamból. Fel fogok robbanni még ma!

A pofon fájdalmasan csattan, de kivételesen abszolút jogos, ezzel kissé messzire mentem. Erről tanúskodnak a szülőapám szemébe gyűlő könnyek is.

- Én csak jót akarok neked!... - szipog, mire nagyot sóhajtva ölelem magamhoz. Mindig eléri, hogy nekem legyen bűntudatom.

- Tudom - suttogom megsemmisülten. - De ez nekem kényelmetlen. Legalább megkérdezhetnéd, ráérek-e...

- Akkor meg mindig azt mondod, hogy nem - néz rám vádlón, s megint csak felsóhajtok.

- Nem gondolod, hogy ennek ki nem mondott jelentése van? - vágok vissza, mire megint nekiáll pityeregni, ami kétségbeejt, mert tudom, megint vesztésre állok, de csúnyán. Mert ezt meg nemzőapámtól örököltem: nem tudok nemet mondani szülőapámnak...

- Jól van, jól van, kibírom most az egyszer a kedvedért!


* * *


Valóban kibírtam, bár nem volt nehéz. Taxóma körülbelül egy tündéri szülőapának tökéletes, épp csak idegesít, milyen suta és csendes, meg visszafogott, meg nem is tudom, minden vacakon elpirul. Idegesítő...  Komolyan ennyire nem ismer szülőapám, hogy ilyen figurát hív el hozzánk? Bár, ha belegondolok, lényegében mindenféle típusból megfordult már legalább egy reprezentatív példány...

Azért hálát adtam az égnek, mikor éjfél felé végre hagyta is szegényt szülőapám lelépni, pedig vagy nyolc óta csak indulni készült. Azt hiszem, kölcsönösen kiegyeztünk nagy némaságunkban arról, hogy nem illünk össze, nincs semmi szikra, bizsergés meg pláne.

- Na, mi a véleményed? - pillant rám nagy, csillogó tányérszemekkel apám.

- Esélytelen, túl mimóza - jelentem ki, mire felhorkan.

- Reménytelen vagy, abszolút reménytelen!

Az. Ezt bármikor elismerem.


* * *


Bár a tegnapi kis látogatósdi móka miatt fáradt vagyok, a hajnal friss, csípős levegője mennyeien mámorító hatással van érzékeimre. Egyszerűen ha magamba szívok belőle egy nagy kortynyit, mindig a kalandok, az újabb meglepetések és felfedezések íze fut össze a számban. Ma reggel sincs ez másként. Izgatott vagyok, hiszen a Jövevényszavak Nyilvántartási és Kutatási Osztálya újabb elméleti kutatásai ritka különlegességekkel kecsegtet. Szerintük, ha még létezik, és mivel sikerült is egy egész csordányira valót megjelölnöm kis csipekkel, így már nyomon követhetően is létezik egy egész falka dob, amely jellegzetes mély, dübörgő és ütemes hangjáról, akkor léteznie kell a doboknak is, amelyek viszont arról ismeretesek, hogy előző társaikhoz képest, akik a vadászati stratégiájukat a hangrezgésre és annak hatására építik, addig emezek addig erősítették lábaikat a szófejlődés során, míg ki nem alakult jellegzetes letámadó vadászstílusuk, amelyhez elengedhetetlen, hogy hatalmas lendülettel legyenek képesek akár tizenöt-húsz métert is repülni társaik segítségével. Mert hogy a kis drágák egymást elhajigálva, csoportosan vadásznak, annak ellenére, hogy az apróbb termetű ragadozók családjához tartoznak. A szófejlődés kutatók úgy tartják, hogy az utóbbi faj inkább a síkságokon él, ahol van terep az ugrándozva üldözésre, míg az előzőre valóban a dombosabb vidékeken bukkantam, ahol jobban terjedt a hang, hála a visszhang felerősítő hatásának.

- Mindent betettél? - aggodalmaskodik szülőatyám, míg a háttérben nemzőatyám csak somolyog a bögre csicserkéje felett.

- Betettem mindent, ha meg mégsem, akkor az itthon marad - jelentem ki szokásos szertartásunk keretében. Atyám még szörnyülködik egy darabig, majd nagy szeretetkinyílvánítások közepette végre megmenekülök, és útnak indulhatok. Szabályszerűen megkönnyebbülök, mintha minden gondom, bosszúságom elszállt volna, és egyenesen a paradicsomba tartanék, beleolvadva a Nap gyönyörű sugaraiba. Csak épp innen vissza kell majd térnem ismét a szürke hétköznapokba, míg onnan már nem lenne soha többé visszatérés. Persze nem óhajtom a halált, de van benne azért valami romantikus. Bár azt hiszem, számomra nem teremtett a Hold társat, akiért hajlandó lennék akár magával a Nappal is megküzdeni. Pedig vágyom én is a törődésre, nem erről van szó. Hiszen olyan jó elnézni apáékat, ahogy szeretik egymást, ahogy elcivódnak, miközben sosem lehet levakarni az arcukról a mosolyt, mert tudják, hogy ott van nekik a másik. Valahogy mégsem tudom elképzelni, hogy hasonló dolgokra vágyjak valakivel kapcsolatban. Egyszerűen nem érzem, hogy lenne másik felem a városban. Tudom, tök normálatlan dolog, de olyan kívülállónak érzem magam. Néha még otthon is...


* * *


Gondjaim azonnal elszállnak, ahogy megérkezem a Víznyelő környékére. Itt már roppant óvatosnak kell lennem és körültekintőnek, hiszen rengeteg a vadon élő és kifejezetten veszélyes, ragadozó szócsalád. Ráadásul a sík terep sem kedvez a rejtőzködésnek, ezért is vagyok kénytelen a vízpart közelébe táborozni. Logikus, hogy ide járnak inni a szavak, így ha valóban léteznek a dobok síkvidéki fajtái, azoknak is fel kell itt bukkanniuk. Elméletileg. Én mindenesetre bízom benne.

A táborhelyem kifejezetten nomád, semmi extra, semmi hivalkodó, nehogy bármi is árulkodjon a jelenlétemről. A dolog ezen az elven nyugodva így néz ki: a táskám a jobbomon a fűben, magam pedig fetrengem egy távcsővel a kezem ügyében, hogy ha mocorgás támad, azonnal ellenőrizhessem. Ennyi.

Mondtam, hogy nomádok a körülmények...

Mégis, imádom a munkám, és az izgatottság faktorom az egekben. Újra gyereknek érzem magam, aki lelkesen várja a mesés csodákat, hogy felfedezhesse őket, megismerje a világ különlegességeit, betekintést nyerhessen a nagy titkokba. Ezért akartam mindig lexikogrász lenni, a mesék hőse, kalandor, ezer történet különös szereplője. Kaland. Enélkül értelmetlennek érezném az életem. Szeretek otthon lenni, mert szeretem a szüleim, de kész kínszenvedés ülni a megszokott korlátok között. Idekinn többnek érzem magam, valahogy harmonikusabbnak. Idekinn elégedett vagyok az életemmel, vonz, mint csóvácskákat a lámpafény. Mintha a másik felem ez lenne, a természet, a Víznyelő környéke. Ez az, amit szülőatyám sosem értene meg.

Gondolataim azonban hamar elkalandoznak a jegyzetfüzetem irányába, ahogy már ismert szavak bukkannak fel, s bár ez nem kötelező, mégis azonnal rajzolni és figyelni kezdem őket, belemerülve a munkába.


* * *


Az egész pillanatok alatt történt. Az egyik pillanatban még aludtam, a másik pillanatban - azaz most - arra kell riadnom, hogy valami itt neszez, de még mielőtt felocsúdhatnék, és felfoghatnám, hol is nyomott el az álom, és voltaképp mit csinálok, már elő is bukkan. Hatalmas szemeivel rám bámul a pöttöm, de annál erősebb és kíváncsiabb állatka, s már meg is ragadja a távcsövem, amelynek zsinórját a kezemre csavartam korábban.

- Hé, hagyod azt!... - ordítok rá, de ezzel csak a saját sírom ásom, és ezt van is időm azonnal megállapítani, ahogy az állatka, a münyi, nekiiramodik „zsákmányával”, a távcsövemmel, na meg persze velem...

- Állj meg! Azt mondtam, állj már meg, te istennyila! - minden hiába. Csak lebegek utána, miközben fel-alá cikázik velem, én meg jobb híján üvöltök, mint a „fába szorult féreg”. Ez a kifejezés tud ám visítani, hogy riassza a társait, ha baj van!

Pánikom csak akkor nő meg, mikor az állat, tiltakozásom ellenére átlép a Víznyelőből kilépő folyó partján, és keresztülnyargal a vízfelületen. Hogy ez miért para? Ez a terület a legveszélyesebb besorolású az egész környéken, hiszen ez már a nyurgók földje!

- Ereszd el! Ereszd már el te buta dög! - kezdek veszettebbül kapálózni, s kívánságom meghallgatásra talál. Bár ne talált volna!... Az öröm elönt, de ahogy zuhanni kezdek, s lepillantva azt kell tapasztalnom, hogy bizony épp a szakadék szélén volt kedves elengedni, újabb visítás szakad fel belőlem, ahogy kapálózva próbálok megkapaszkodni zuhantamban, de ahogy elvétem a szikla peremét, már  csak lefelé tudok koncentrálni, s csak az az egy dolog dobol a fülemben, hogy meg fogok halni.

A rántás hirtelen ér, és egy pillanatig szabályszerűen úgy érzem, menten kiszakad a karom tőből, pedig most az életem köszönhetem annak, hogy a távcső beakadt valamibe, s a kezemre csavarodott zsinór kibírta a hatalmas rándulást. A reakcióidőm azonban betyár rossz, úgy csapódok a sziklának, hogy csak nyekkenni és sikkantani tudok fájdalmamban. De ezzel még nincs vége, még felocsúdni sincs időm, máris megüti a fülem az anyag jellegzetes, szakadó hangja. Újra csak felordítok, tekintetem a mélységbe fúródik, s érzem, minden porcikámban érzem, itt a vég. Könnyeim kicsordulnak, ahogy utolsót sikolt a távcső pántja. Az újabb rántás ismét csak váratlanul ér, ahogy a kezem köré fonódó ujjak melege szintén, mégsem tudom eltépni tekintetem a mélységről, amely megbabonázott. Csak hagyom öntudatlan közömbösséggel, hogy valami ellent mondjon a gravitációnak, s a mélység, mely olyan közelinek tűnt, ismét távolivá váljon, s talaj kerüljön a lábam alá.

Kábultan pillantok fel, s azonnal a münyi képe nyomódik a látóterembe, ráadásul intim közelségbe, konkrétan a számba tolva a ronda fejét.

- Teeee!... - az újabb sokk, a gondjaim okozójának felbukkanása, felráz, s neki is esnék, lendületből és gondolkodás nélkül cincálva apró darabokra, ha nem lenne elég fürge - fene a fejét! -, hogy elmeneküljön. A gond csak egy valami: ahogy utána nyúlnék, két lábba ütközöm. Megilletődve pillantok fel, s ahogy végigsiklik tekintetem a lábak gazdáján, ereimben meghűl a vér, pupilláim pedig borsszemnyire szűkülnek a minden porcikám átjáró félelemtől. Hiszen ő... ő egy nyurgó!...

Önkéntelenül is reszketni kezdek, a szám tátva marad, a szívem vadul kalapál, és egész megbénulok, miközben a münyi önelégülten vigyorogva somolyog rám, s most először fordul meg a fejemben, hogy lehet, valójában nem is a távcsövemet szerette volna, hanem az eredeti terve is az volt, hogy engem ejt foglyul gazdája számára.

Ahogy megmozdul, felordítva hőkölnék hátra, de a fájdalom elemi erővel nyilall a lábamba. Pánikolva kezdek random kutakodni, mikor a kezem ügyébe kerül egy nagyobb kődarab, azt megragadva kiáltok rá: - Ne hidd, hogy könnyű vacsora lesz belőlem! - fenyegetem, de nem nyújthatok túl komoly látványt kezemben a kővel, lábam rendellenes pózban tartva. Elnézve, mekkorára dagadt pillanatok alatt, ez bizony minimum törés.


© Copyright 2009-2024. All rights Reserved (Minden jog fenntartva).