Site
   Főoldal
   Használati útmutató és Szabályzat
   GY. I. K.
   Üzenőfal
   Kérések, kérdések
   Játékostárs keresés
   Szerepjáték
   Fanart
  
Fanfiction
  

Kapcsolat

  Bejelentkezés

Felhasználói név:

Jelszó:


Adatok megjegyzése

Regisztráció             Jelszó emlékeztető

  Közlemények
   Árvácskák

További közlemények...

  Chatbox

  Linkek

animeszerepjáték.hu (az oldal buttonja)

AnimGO (anime és manga ismertetők, feliratok)

baktimi.webs.com

Stuff

Bleach Online Szerepjáték

Yaoi Hungary

További linkek...


Szerepjáték
(Yaoi)

ef-chan2020. 01. 22. 17:07:41#35721
Karakter: Gilen Bonnet-Dubois
Megjegyzés: Donatiennek


 Kialvatlanul ülök a gépem előtt, vagy huszadszorra olvasva át a 100 oldalas elemző beszámolót, amit az oktatási minisztériumba kell küldenünk. Az orromig se látok már, mondhatni majd' beájulok a monitor előtt, görcsösen szorongatva egy triplán lefőzött, brutál erős "kávét" - igazából fekete löttyöt, aminek a háromszori, minden alkalommal friss kávén való átfőzés miatt pocsék az íze is, de úgy felpörget, hogy még este se fogok tudni aludni. Nem baj, lassan vége. Még fél óra, s beér az igazgató, átveszi, ha azt túlélem, s nem dobja vissza, végre aludhatok egy kiadósat, talán még hétvégén ki is rúgok a hámból levezetve minden felgyülemlett feszültséget. Alpári, de szükségem lenne rá, hogy megdugjak valami segget! Az se baj, ha pina! 

- Csak át kellene fogalmazni, ez itt olyan bénán hangzik - füstölgök félhangosan, mikor kopogás nélkül beesik Jaqueline Damus, a rajztanár. Rajtakapottan feszülök be. Vajon hallotta, amit mondtam? Francba már, miért nem tud kopogni?! Alapvető kibebaszott illem! 

- Monsieur Durand beért már? - kérdez, miközben úgy néz rám, mint egy féregre, amit undorítónak és alantasnak talál, de közben tart is tőlem, s ha felé indulnék, szerintem sikoltva szaladna el, de legalábbis megfenyegetne, hogy ne közelítsek, vagy különben mondjuk tökön rúg. Vagy hasonló. 

Bizonytalan feszültséggel, mert nem tudom, mennyit hallott, mennyit nem, válaszolok foghegyről. 

- Jó Reggelt! - nyomatékosítom a köszönésem. - Nem, még nem, de ha belépünk egy ajtón, illik kopogni. Meg köszönni is. Alapvető illem... - hergelem fel magam válaszadás közben annyira, hogy a végére csak odabiggyesztem a kioktatást is.

Mert nem elég, hogy tiszta ideg vagyok alapjáraton, még haragít is a nyilvánvalóval. Mindenki tudja, hogy Durand igazgató úr nem ér be fél 8 előtt, s ha be is ér, az autója annyira feltűnően metál narancssárga, hogy nincs az az ember, akinek ne bántaná a szemét, s ne venné észre kilométerekről, hogy megérkezett. Márpedig bármelyik tanári ablakból ki lehet látni arra a nyomorék parkolóra. 

Összeszűkített szemmel, gyanakodva figyelem, de az információra csak bólint, majd angolosan távozik, se puszi, se pá, csak bebassza az ajtót. 

- S akkor az ilyen hülye picsák panaszkodnak arra, hogy a mai gyerekek udvariatlanok! Ész megáll! - fakad ki belőlem hangosabban, bár nem hiszem, hogy megállt az ajtóban, hogy hallja is, de ha esetleg megtette, hát leszarom. Tuskó. Értem én, hogy csak egy szerencsétlen titkár vagyok, de azért néha jól esne, ha figyelembe vennék a nyomorult személyes terem és azt, hogy külön kértem, hogy ne zavarjanak faszságokkal. Ide csörgött volna a tanáriból, az igazgató nem veszi fel, max. én, s lám, máris kiderül, hogy nincs még itt. De még ez is felesleges zaklatás lenne, egyszerűen használhatná azt a kibaszott szemét. 

Visszafordulok a beszámolóhoz, ahonnan már kitöröltem a mondatot, amit javítani készültem, majd megakadva, kiüresedő fejjel nézem a villogó kurzort. 

- A BÜDÖS ROHADT ÉLETBE! - robbanok fel fél pillanattal később kis híján, ahogy rájövök, hogy elfelejtettem, mi a francot akartam írni a régi mondat helyére, ráadásul rámentettem a dokumentumra reflexből, mikor Jaqueline belépett, így vissza se tudom állítani a korábbi verziót, s még csak arra se emlékszem, egészen pontosan mit is írtam abba a mondatba! Édes Istenem, mit vétettem már megint?!

 

* * *

 

A wc fölé görnyedve kókadok a padlón. Remélem, mindent kihánytam már magamból, mert már fáj mindenem, még a könnyem is kicsordult a heveny öklendezéstől. Gyengén oldalra döntöm a fejem. Remélem, most egy ideig nem lesz ilyen nagyobb projekt, mert beledöglök! Vajon egy 100-as skálán ér legalább 20-at az a vacak? S az a buzi mondat se jutott eszembe!... 

Tekintetem a karórámra siklik. Hah… ideje összekaparnom magam, mert már gyanúsan sok időt töltöttem irodán kívül. Ha Durand igazgatónak feltűnik, megint felesleges kérdéseket fog feltenni. Aztán még a végén felajánlja a betegszabadságot. Mintha megengedhetnék magamnak ilyesmit. A végén találnának olyasvalakit helyettesíteni, akire aztán lecserélhetnének, amint legálisan kirúghatnak!

Feltápászkodom, s kicsit megrázom magam, mielőtt a wc-t lehúzva előmerészkednék. A tükörnél megmosom az arcom, majd rendbeszedem magam, végül a zsebemből előkotrok egy korrektort. Nem szoktam ilyenekkel alapjáraton élni, nincsenek ilyen hajlamaim, de nagyon jól jött, hogy a nővérem beavatott a használatának előnyeibe, mert így elrejthetem a borzasztó sötét karikákat  a szemem alatt. A kis kiigazításnak hála megint tökéletesen rendezettnek és nyugodtnak tűnök, mintha nem is én hánytam volna ki most a belem. 

Ahogy mindig, a hátsó ajtón osonok vissza az irodámba. A tanárin keresztül gyorsabb lenne, de biztos hogy be nem teszem a lábam abba a viperafészekbe. Állandóan pletykálnak egymásról, s jól kibeszélik a másikat a háta mögött. Borzasztó  egy banda. Aki meg nem ilyen eleinte, azt meg elrontják, mert ha a közösségbe akar tartozni, muszáj alkalmazkodnia. Tudom, hogy rólam is mondanak mindenfélét, a "beceneveim" is hallottam már, de inkább gondoljanak ilyennek, mint kezdjenek arról susmusolni, hogy mit hogy csinálok, s beleültessék az igazgató fülébe, hogy alkalmatlan vagyok, illetve kapva kapjanak az alkalmon, s bármi hibámból elefántot csinálva kirúgassanak. Lehet, paranoiás vagyok, de dolgozzon itt valaki annyi ideje, mint én, rájön majd, hogy igazam van, ha kinyitja a szemét. 

Bele se merek gondolni, milyen fúrás indulna már akkor is, ha kiderülne, hogy biszexuális vagyok… Hát ha még az is kiderülne, hogy a férfiak újabban jobban vonzanak, mint a nők!... 

 

A nap viszonylag nyugodalmasan telik. Többnyire e-mailekre válaszolgatok sorban, illetve hordom a kávét Durand igazgatónak. Épp az egyik szponzorunk megkeresésére igyekszem kielégítő választ adni, mikor kopogás szakítja félbe az amúgy is nehézkesen születő gondolataim. Hah! Ki az már megint, és mit akar?

- Gyere, nyitva van! - kiáltok ki, a monitoromról eltüntetve, min dolgozom éppen, s a szanaszét heverő jegyzeteim is gyorsan egy stócba markolva rendezve össze, mintha teljes mértékben a helyzet magaslatán állnék, s nem szanaszét szóródva a mélyben.

Az érkező közben belép, így egy észrevétlen szemlehunyás után felvéve a “minden rendben maszkom” kinézek a monitor mögül az érkezőre. Hirtelen komolyan el kell gondolkodnom, hogy ki is a fiatalember, mert abszolút nem ugrik be semmi. Na jó, de: azt a rohadt, de megdugnám!... De valljuk be, ez nem igazán ideillő gondolat. Kiléte rejtélye felbosszant - fáradt vagyok, minden bosszant! -, s összeráncolom a homlokom. Csak lassan esik le, hogy egy nem olyan rég érkezett tanár. Mert három év az még "nem olyan rég".

- Miben segíthetek? - morgom végül, magamban elraktározva, hogy nem a tanári felől jött. Rajtam és a karbantartókon, takarítókon kívül senki nem szokott a másik irányból jönni. Vajon miért nem a tanári felől érkezett?

- Monsieur Durand hívott ide, remélem, bent van még - világosít fel félig céljait illetően. A rosszabb félig. Mert ugyanaz zajlik le bennem, mint reggel Jaquline-nál: nem hiszem el, hogy nem látják, hogy itt van még! Egyetlen mentsége, amiért nem fakadok ki, hogy nem a tanári felől jött végső soron, így most konkrétan nem tudott kinézni az ablakon, itt-e még a metál narancs autó. Ennek ellenére roppant ingerülten sikerül válaszolni, elvégre francnak hívatná a diri, ha nem várja meg… 

- Persze, hogy bent van. Máris megkérdezem, hogy ráér-e.

Felállok, és bekopogok az igazgatóhoz. Minél előbb túl vagyunk ezen a részen, annál előbb lesz nyugodalmam, s nem fog frusztrálni végre a saját szexuálisan túlfűtött gondolatom. Este muszáj lesz kiruccannom, az most már ezer százalék! 

- Uram, megérkezett Monsieur Aymé. Ráér fogadni? - kérdezem a felnéző főnökömtől, aki bólint. Valahol félelmetes, hogy fél perce azt se tudtam, ki ő, most meg még a vezetékneve is beugrott. Ciki lett volna, ha nem. Nem mintha bármi más részletét tudnám a nevének, de ennyi most elég volt, hogy kihúzzam magam a csávából.

- Persze, hívd csak be!

Jelzésértékűen kitárom az érkező felé az ajtót, hogy mehet, s már lépnék is vissza a munkaasztalomhoz, mikor az igazgató utánam szól: - Gilen, maradj, veled is beszélnem kell. 

He? Előtte? Minek? Miről? Riadt meglepettséggel pillantok a férfire, aki pont visszapillant rám, amitől még zavarba is jövök. Frusztráltan lesütött pillantással mormolok el egy “Értettem”-et, beengedve az ismerős ismeretlent, majd becsukom magam mögött az ajtót. Édes Istenem, mit vétettem már megint?!

- Foglaljatok helyet - int a főnököm. Helyet foglalok, lenyelve a békát, hogy zavaróan közel kell ülnöm a másik férfihoz. - Nyilván már ismeritek egymást - folytatja szenvtelenül az igazgató az új kollegára mosolyogva.

- Természetesen, csak a munkakörünk különbözősége miatt nem beszélünk sokat. 

A felelet hallatán M. Durand megereszt felém egy megrovó pillantást. Szinte hallom, ahogy újra elszajkózza, hogy törekednem kellene arra, hogy megismerjem a munkatársaim, és kicsit kinyíljak. Érek is én rá ilyesmire! Nem is érdekel. Nem kell nekem senkivel puszipajtásnak lenni, hogy elláthassam a feladataim. Ennek ellenére lesütöm  a szemem, hogy úgy értelmezze, rendben, majd megpróbálok nyitni. Ezzel a gesztussal elérhetem, hogy a karácsonyi dolgozói buliig békén hagyjon a témával. Akkor meg majd azt mondom, hogy persze, jövök a vacsorára, majd szépen lebetegedve adom elő a hattyú halálát még nap közben. 

- Amiért hívtalak titeket - kezd végül bele. - Mint tudjátok, madame Blanche és Axelle nyugdíjazásra került tavaly év végén. Eddig ők voltak felelősek az iskolai fesztivál és nyílt nap szervezéséért. - Basszus, tényleg. Az iskolai fesztivál! Jaj! ~ fut át az agyamon. De a sorsom megpecsételő szóáradat tovább hömpölyög. - Szeretném, ha idén ezt a feladatot ti vállalnátok el. 

Mintha ráérezne, hogy tiltakozni akarnék, felemeli a kezét. Még a szám is kinyitottam pedig, de a mozdulatra megtorpanok, majd letörten csukom be némán. 

- Azért titeket választottalak erre a feladatra, mert Don, te értesz szót leginkább a gyerekekkel és a tanárokkal egyaránt, egy ilyen szervezésnél erre nagyon nagy szükség van, hisz a diákokat is be kellene vonni. Gilen, tudod, hogy mi ilyenkor a teendő, mi fér bele a költségvetésbe, és remekül szervezed meg a beosztásokat is, emellett a tanárok túlóra elszámolását is könnyebb lenne úgy megoldani, ha közvetlen kapcsolatban vagy velük, nemde? Tudom, hogy sok munkád van minden mellett, de amíg ezen túlleszünk, addig foglalkozom a saját beosztásommal és e-mailekkel. - M. Durandra szabályosan rá van írva, mennyire zseniális ötletnek tartja az egészet, és hogy abszolút nem számol azzal, hogy mernénk nemet mondani. Pedig nagyon vonzó ötlet lenne… Hah!... Hatásszünettel ugyan, de beadom a derekam. Ha visszautasítom, az olyan, mintha azt mondanám, hogy nem vagyok rá alkalmas, ami egy sor kellemetlenség kiindulópontja lehet, és nem, továbbra sem szeretném elveszíteni ezt az állást. Itt legalább egy egészen picit néha érezhetem magam valaki olyannak, aki ha nem is kiemelkedő, de hasznos. 

A jutalmam egy kifejezetten elégedett mosoly. Be kell vallanom, hogy már ezért megéri az a sok ideg, amit újra nyelhetek majd, míg vége nincs ennek az egész hercehurcának. 

- Én csak ennyit szerettem volna, bízom benne, hogy nagyon jó munkát fogtok végezni - zárja le a témát az igazgató, kezet nyújtva. - A többit majd, kérlek, beszéljétek meg, Gilen tudja, merre vannak a tavalyi papírok, amit alapul lehet venni. Mehettek. 

- Rendben, uram - köszön el a leendő “társam”. Én még benn maradok. Egyszerűen muszáj beszélnem az igazgató úrral, mert… Ah, nem is tudom, mert már nyakig benne vagyok valamiben, amiben abszolút nem kívántam benne lenni. 

- Monsieur Durand - szólítom meg a férfit, de ismét csak belém fojtja a szót. 

- Ugyan, Gilen, ne aggódj. Meg vagyok róla győződve, hogy remekül boldogulsz majd ezzel is. Donatien pedig hasznos segítség lesz. Ez sem nehezebb, mint a ma leadott pályázati anyag volt. Sőt! Az iskolai fesztivál szervezése kifejezetten szórakoztató, s a javát megcsinálják a diákok és az osztályfőnökeik. 

- Értem, nagyon igyekszem majd, uram - Nincs esélyem. A főnököm arca és szavai a szüleimet idézik fel bennem, s ettől csak még inkább görcsbe rándul a gyomrom, ahogy megfordulok, hogy én is elhagyjam az igazgató irodáját. Nem kérdés, hogy elvárja, hogy minden tökéletesen menjen majd. Ahogy a szüleim is mindenben elvárták, hogy tökéletesen menjen. De ha egyszer hiába bátorítottak ők is, soha nem ment tökéletesen, mindig csalódtak?! Ahogy becsukom magam mögött az ajtót, szívem szerint meg is fejelném, hogy legalább a pillanatnyi fájdalom idejére szabaduljak a nyomástól: csalódni fognak bennem újra, annyira tudom, hogy csalódni fognak! 

Azonban ahogy megfordulok, hogy visszatérjek a napi feladataimhoz, riadtan döbbenek rá, hogy Donatien még mindig az irodában van. Magamban gyors fohászt mondok, hogy végül elvetettem az ajtólefejelés ötletét, majd igyekszem visszavenni a “magabiztos” maszkom, s kifejezetten dacos érzésekkel telve, emelt fővel lépek vissza az asztalomhoz, megemelve a szemöldököm, jelezve, hogy bökje ki, mi a francot keres még itt. 

- Tudom, nem nagyon beszélgettünk még - kezd bele mosolyogva kezet nyújtva. -, de remélem, ez megváltozik majd a közös munka közben. 

Lepillantok a kezére. Ha elfogadom, bratyizni akar majd, ha nem fogadom el, megkeserítheti az életem a fesztivál szervezése alatt. Rohadt 22-es csapdája! 

Végül elfogadom a kézfogást, de csak ridegen és röviden. Valamint mellékelek hozzá egy kis szabályzatot, amiről éreztetem, hogy elvárom, hogy eszerint cselekedjen a közös munka alatt (is). 

- Én viszont remélem, hogy nem. Ne vedd rossz néven, de roppant sok dolgom van, így nagyra értékelném, ha ezt figyelembe véve nem járnál folyton a nyakamra, helyette ha közölnivalód van, írj emailt, ha sürgős, csörgess meg, amint tudlak, visszahívlak, s feleslegesen ne zargassuk egymást! - Nyomatékosításképp az asztalom fiókjába nyúlva előveszek egy névjegyet, és átadom neki. Azon rajta van a titkársági email cím, illetve a mobilom száma. - Holnap délutánra előkeresem a tavalyi dokumentációt az iskolai fesztiválról, készítve belőle egy kivonatot, amit elküldök az iskolai email címedre, hogy az alapján könnyebben tarthasd kordában a többi tanár igényeit. Előre leszögezem, hogy nem érdekel, kinek milyen csúcsszuper, szerinte megismételhetetlen ötlete van, a költségvetés kötött, varázsló pedig nem vagyok, nem lesz később sem keret toronyórára lánccal. 

Ez így talán elég lesz. Hiába néz ki jól, s lehetne eyecandy a számomra, ő egyben az ellenségem is. Mert hiába adja itt a jófejet, amint a tanáriban megtudják, milyen feladatot kapott, azonnal átavanzsálódik majd kettős ügynökbe, szállítva rólam a szaftos információkat. Hát nem! Nem hagyom, hogy ekkora rést ékeljenek a pajzsomba! 

- Hű! - reagálja le az általam lefektetett szabályokat megilletődve. Bánom is én, mit gondol a dologról, csak tiplizzen már! Éreztetem is ezt azzal, hogy visszaülök  helyemre. Dolgozni viszont nem kezdek, mert rohadtul idegesítene, ha bámulna közben. 

Sok mindenre számítok, de arra nem, hogy elmosolyodik a viselkedésem hatására. Nem gúnyosan vagy kínosan, csak egyszerűen, minden nélkül. 

Mi olyan rohadt megmosolyognivaló?!

- Te az a típus vagy, aki szeret maximumon pörögni, s utálja, ha feltartják, igaz? 

- Te meg az, aki nem tudja, mikor kellene a távozás mezejére lépni. Jól sejtem? - vágok vissza. Amilyen jól néz ki, pont olyan gyökér ez is. Itt pofázik, ahelyett, hogy ha már levágta a szitut, s nem szellemileg szőke, menne a dolgára.

Röviden kuncog: - Jogos. Igazából inkább az a típus szeretnék lenni, aki rendesen kiveszi a részét a munkából, és nem tolja át az egészet a társára, még ha az önként és dalolva vállalja is, hogy megszakad. 

Gyanakvón, összeszűkült szemmel nézek a szemébe. Ezzel vajon mire céloz? Mit forralhat a sármos mosolya mögött? 

- Ezzel most arra célzol, hogy képtelen vagyok megbirkózni a feladattal? 

Mintha árnyalatnyit zavarba jönne, mindenesetre látszik rajta, hogy azon gondolkodik, hogy is feleljen. 

- Figyelj, Gilen… Szólíthatlak Gilen-nek, igaz? - Bólintok, ezzel is noszogatva, hogy térjen a lényegre, mert tényleg rohadtul nem érek rá. - Nem ismerem még annyira ennek a sulinak a belső szabályait, de én rendes csapatmunkára, egyenlően leosztott feladatokra, és ha szükséges, egymásnak való besegítésre lettem szocializálva. Nem azért, mert ne lennél rá képes, vagy magam ne lennék képes az egészet lebonyolítani egyedül, hanem azért, mert ha összedolgozunk, akkor minden könnyebben és gyorsabban megy. Alaposabbak tudunk lenni, mert több szem többet lát, és hatékonyabban tudunk válaszolni a felmerülő kérdésekre, ha mind a ketten rálátunk az egészre, nem igaz? 

“Add fel!” sugallom tekintetemmel, rövidre zárva a beszédét: - Mint már mondtam, holnap délután az email címeden lesz a kivonat a tavalyi dokumentációról. S ha most megbocsátasz - fordulok vissza a gépem felé, bekapcsolva a monitort. Nem mintha ténylegesen is tudnék a dolgomra koncentrálni, amíg itt van, de ha ignorálom, csak elhúz most már. 

Egy pillanatig kivár, s már kezdem azt hinni, még ez sem volt elég, s gyűlik bennem a stressz miatti ingerültség, és már tervezgetem, hogy leszarva az igazgatót ráordítok, hogy tűnjön már el, mire végre mozdul, s kimegy. El se hiszem! 

 

* * * 

 

Egy fél literes bögre kávét szorongatva a kezeim között, bámulok magam elé. Hajnal három volt, mire ágyba kerültem, de végeztem a kivonatolással. Igaz, világom nem tudtam már, így kelhettem előbb, hogy átfussam, nem írtam-e orbitális ökörséget, s ezért már fenn vagyok hat óta. Az átolvasással megvagyok, még bedöntöm a maradék kávét a szervezetembe, aztán készülődni kellene. 

Ahhoz képest, hogy azt terveztem, a pályázat után alszom egy nagyot… 

Mindegy. Megiszom a kávém végét - "egészséges reggeli" -, majd erőt veszek magamon, s elindulok zuhanyozni. A hideg víz jót tesz, valamennyire felébreszt, még ha óvatosan is kellene használnom eme ébresztési módszert, mert ha így folytatom, minimum megfázok. Törölközés után fogat mosva nézek ki az órára, s hitetlenül dermedek le. Basszus, komolyan egy órát álltam a zuhany alatt? Kurvára el fogok késni!

 

* * *

 

Gyűlölök sietni, de most kb rohanok a suliig. Nem lakom messze, kerülni is tudok, hogy a legutolsó méterekig ne lássa senki, hogy futok, mint egy folyton késő kisdiák, akit megfenyegettek, hogy ha még egyszer késik, kivágják. A sikátor végén viszont megállok. Előre görnyedve szuszogok, hogy lehetőleg minél előbb rendeződjön a légvételem. Amikor már tudom kontrollálni, gyorsan megigazítom magam, kicsit beletúrok a hajamba, helyre igazítva a rakoncátlan tincseket. A biztonság kedvéért előveszem a mobilom, s a selfie kamerában ellenőrzöm  külsőm, s mivel elfogadhatónak találom magam, besétálok az iskolába. 

Gyűlölök ilyen későn érkezni. Ugyan a munkaidőm csak 8-tól indul, a suli pedig 9-től, de amikor 8bra érek be, már túl sokan lézengenek itt. A diákok még hagyján, ők kikerülnek, s rám se hederítenek alapjáraton, bezzeg a tanárok. Akármelyikkel is futok össze, rögtön jól megnéz, majd összesúgnak mögöttem. Kialvatlanságtól morcosan nézek makacsul magam elé, épp csak apró biccentésekkel köszönve, s szabályosan megkönnyebbülök, ahogy végre az irodába érek.

Gyors lepakolás után a géphez ülve átfutom gyorsan a hivatalos levelezést. Ahh, már megint jött valami adatszolgáltatós nyavalya az oktatási hivataltól, megőszülök! Na jó, ezzel majd később foglalkozom, most ideje harmadszorra is átfutni a kivonatot, mielőtt elküldeném Donatiennek. Mivel délutánra ígértem, ha még most, délelőtt elküldöm, akkor biztosan nem fog a nyakamra járni, s lesz végre egy fogjuk rá, nyugodalmasabb napom. Inkább pár percem, amíg meg nem nyitom az oktatási hivataltól kapott adatszolgáltatási kérdőívet… 

Nagyjából a kivonat átolvasásának és javítgatásának, szerkesztgetésének a felénél járok, mikor kopogtatnak az ajtón, majd az kinyílik, s ahogy felnézek, hogy ki lehet az, pont az “emlegetett szamár” néz vissza rám mosolyogva. A számból azonnal kiesik kb a reggeli helyett majszolt csokis roló. Mi a francot keres már most itt?! Még csak háromnegyed 9…

- Szép reggelt! Elnézést, hogy megzavartalak az evésben - Kezd bele, bár ahogy meglátja a “kajám”, módosít. - Mármint a nassolgatásban. Azért jöttem, hogy segítsek előkeresni a tavalyi fesztiválos papírokat. Ha nem gond, elvinném, délutánra átolvasnám, mert úgy alakult, hogy lesz egy lyukasórám, s akkor nem kell külön dolgoznod vele. 

- Kár fáradnod, már kész - torkollom le közömbös, na jó, talán kissé undok hangnemben. 

- Máris? - lepődik meg. - Ez igazán gyors volt akkor - bólint elismerően. - Azt hittem, csak ma állsz majd neki, hogy délutánra ígérted. 

- Azért ígértem délutánra, hogy biztosan meglegyen addigra - mormogom enyhén zavarba jőve az elismerő hangnemtől. Épp csak nem füttyentett hozzá, komolyan. - De nem olyan nagy ügy. Elküldöm, és a maileden olvashatod. 

- Nem lehetne inkább kinyomtatni? Annyira nem szeretek gépen olvasni. 

- De, lehet. - S kezdődik. Villámgyorsan le kell építenem magamról, mert már kezdi a kis szívességek kérését. Kettőt pislantok, s már azon lesz megsértődve, hogy miért nem állok neki tótágast, ha füttyent egyet. Mindegyik így kezdi: “jaj de szuper vagy, megtennéd ezt még nekem, iszonyat hálás lennék”, aztán eljutunk odáig, hogy “jaj, nehogy már nem fér az idődbe, amúgy se csinálsz semmit se, csak ülsz a fenekeden melegedve az irodában”. - De ne szokj hozzá! - teszem is hozzá épp ezért. Majd mutatom, hogy merre a nyomtató, ott tudja kiszolgálni magát, és kivenni a papírt. Némiképp feszélyez, hogy nem tudtam befejezni a második átellenőrzését, de szerencsére ennek semmi tétje nincs, csak ő fogja használni, senki más.

Míg a gép nyomtat, hogy kerüljem a további beszélgetést, bezárkózva nyitom meg inkább az oktatási hivatal kérdőívét. Az arcom ugyan rezzenéstelenül közömbös és rideg marad, de magamban felsírok már az első kérdésekre. És van belőlük húsz! Mi a szarért kell nekik mindent ennyire specifikusan kérni, hogy mire kitalálom, hogy tudnám kinyerni a megfelelő adatokat és összekalkulálom a megfelelő papírokból, addigra elmegy vele a fél napom?! 

Irritáltan pillantok nem kívánt vendégemre újra, törekedve kideríteni, mikor óhajt végre lekopni, hogy felboríthassam az irodát a dossziéimmal. Az első oldalt olvasgatja, míg a többi öt még jön kifelé a nyomtatóból. Ahh, legalább ne itt olvasgasd már! Visszanézek a monitorra, már csak az utolsó oldalt kell kinyomnia a gépnek, és érzelgős búcsút inthetünk egymásnak. Épp kezdeném zúgni magamban az efelett érzett halleluját, amikor hirtelen lejjebb engedi a papírt, és a tekintetembe fúrja a sajátját lefülelve. 

- Ezt komolyan tegnapról mára dobtad egybe? 

Ellenségesen vonom összébb a szemöldököm. - Igen, ahogy már mondtam is. Én kérek elnézést, hogy olyan is, de belső használatra ennél jobbat nem fogok csinálni!

Védekezőn felemeli a kezét, megadást jelezve továbbra is mosolyogva, mint a tejbetök. Állandóan mosolyog, idegesítő! (Óhatatlanul mindig megjegyzem magamban, hogy milyen mocsok sármos tőle!...) - Nem, félreértesz, nem hogy ennél jobbat nem kell csinálni, de lenyűgöző, mennyire tömör, mégis jól érthető és áttekinthető. Némelyik diákomat kezelésbe vehetnéd, hogyan is kell jól jegyzetelni. Bevallom férfiasan, sosem szeretek ilyen beszámolókat olvasgatni, de ez ebben a formában még izgalmas is, és teljes mértékben átlátható, mi milyen költségkerettel és korrekciókkal valósulhatott meg.

Oh. Nem kellene magamra vennem, mégis halványan elpirulok. Ez most… tényleg egy dicséret akart lenni? 

- Azért nem kell túlzásokba esni, ez csak egy egyszerű, gyorsan összedobott összefoglaló, semmi több - mormogom az orrom alatt. A zavarom épp úgy, mint a stresszt, nem tudom jól kezelni. 

- Ezek után jobb, ha én is összekapom magam. Összegyűjtöm, a kötelező elemekre ki milyen műsorral készül, mert biztosan készülnek már, s vannak-e különösebb igények a dráma klubosoknak, tánc klubosoknak, zene szakkörösöknek. Amúgy az jutott eszembe, hogy a fesztivál részeként tarthatnánk valami házibajnokságot a kosarasokkal, akár meghívhatnánk a szomszédos iskolákat is. Azt egyetemen is nagyon élveztük, mikor hallgató voltam, s nem jár feltétlen plusz költségekkel, ha valamelyik program keretében gyártanak a gyerekek egyedi trófeákat, amiket aztán technika órán meg is valósíthatnak a gyerekek. Ebédelhetnénk együtt, s akkor meg is tudnánk beszélni, mit sikerült kiderítenem. 

Szédülni kezdek az energiáitól. Jó, el kell ismernem, pozitív benyomást gyakorol rám, hogy vannak tervei, és érezhetően ki akarja venni a részét a munkából, de… miért kell ehhez személyesen dumálni is? Mondjuk ha nem szeret gépen olvasni, lehet, nagyon mailezni sem szeret vagy ilyesmi… Szívás!... 

Mélyet sóhajtok, s épp visszautasítanám, amikor benyit az igazgató, beérkezve. 

- Ó, Donatien, örömmel látom, hogy máris milyen jól kijöttök Gilen-vel.

- Felnőttek vagyunk és közös projekten dolgozunk, miért ne jönnénk ki egymással? - kérdezi ártatlanul, mire az igazgató mosolya még szélesebb lesz, én pedig elsüllyednék a helyzet kellemetlensége miatt.

- Igaz, igaz - lelkendezik is, s már érzem előre, hogy most hallgathatom majd naphosszat, hogy “Ez a Donatien milyen remek fickó, örülök, hogy összebarátkoztatok”. 

- Na és miről beszélgettetek épp. 

- Még nagyon az elején vagyunk, épp javasoltam Gilennek, hogy ebédnél beszéljünk… - kezdene kedélyesen pletyizni az igazgatóval, de felpattanok, ezzel mindkettejük figyelmét magamra vonva. 

- Uram, emlékeztetném rá, hogy várja a hívását Madame Bocouret az önkormányzattól. Kérte, hogy legkésőbb 9-ig hívja vissza, s ahogy elnézem, 9 lesz 2 perc múlva - intézem el ezzel az igazgatót, de hogy véletlen se hívja magával Donatient, kénytelen vagyok beáldozni a nyugalmam, s felé fordulva folytatom, miközben az igazgató elindul az irodájába. - Veled meg találkozunk ebédidőben, hogy megbeszéljük, amit kell. Addig is… nekikezdenék a feladataimnak, hogy ne kelljen itt éjszakáznom! 

- Gilen, ne legyél pokróc! - szól még vissza az igazgató az irodája ajtajából, pechemre a jelek szerint kihallgatva minket. Meh… pedig az volt a tervem, hogy valahogy majd kihúzom magam az egész ebédelés alól, de így csak akkor van rá lehetőségem, ha Durand igazgatónak dolga akad… 

Donatien az igazgató közbeszólására csak kuncog halkan, majd végre távozik egy “Akkor ebédkor” köszönéssel, én pedig, ahogy egyedül maradok, visszaroskadok a székre, és az asztalra fekszem szenvedve. Ahh, kérem vissza a nyugodalmas napom idilli képét! 

 

* * *

 

Egyre inkább hagy el a remény, ahogy az órára bámulok. Épp az igazgatóval futjuk át azokat a kérdéseket a hivatal lapjára, amiről főként csak neki van információja a saját dokumentumai között, s még nagyon nem járunk a végén, de lassan délután egy óra. Ez azt jelenti, hogy jó, ha akkorra végzünk, mikor az igazgató úgy dönt, hogy ő most már ebédel, és tuti ziher, hogy szinte zavarni fog, hogy keressem meg Donatient. Már ha addigra nem tobzódja be magát az irodába megint, mint reggel. 

Nem tudom, hogy érhetném el, hogy ő is olyan legyen, mint a többiek, és megtartsa a kért távolságot. Semmi kedvem vele állandóan beszélgetni, semmi kedvem rögtönözni a munkám tekintetében, semmi kedvem még azon is stresszelni, hogy minden találkozás egy rohadt vizsga, amire nem tudtam felkészülni rendesen! 

- Na jó, Gilen, a többire majd ebéd után visszatérünk. Már nem tudok koncentrálni - nyújtózik nagyot M. Durand. Elpakolnék, de leint. - Hagyd csak, úgyis kellenek majd még. 

- Igen, uram - engedelmeskedek, majd vele együtt lépek ki az én irodámul szolgáló részbe. Mintha ráérezne, ekkor kopog, majd nyit be Donatien. Önkéntelenül is összébb szorítom az ajkaim. 

- Áh, Donatien, gyere csak, megyek én is ebédelni, szóval elengedem Gilent, viheted - kacsint a fiatalemberre az igazgató bohókás nagypapa humorral. Elfintorodva pillantok félre. Na jó, Gilen, szedd össze magad, este hazamész, és végre bezuhanhatsz az ágyadba, és minden sokkal, de sokkal szebb lesz legalább reggelig!

- Hol szoktál ebédelni? - érdeklődik, ahogy kettesben maradunk. 

Kissé talán hetykén vágom zsebre a kezem, miközben felelek kipillantva az ablakon: - Nem szoktam ebédelni. 

- Hmm, akkor meghívlak. A büfében biztosan lesz valami, ami szimpatikus. 

- Nem szükséges - rázom meg a fejem. - Beszéljük meg itt, amit kell. Akár ehetsz is közben. Én úgysem tudnék.

Szusszan egyet, majd úgy lép, hogy elém álljon, belelépve a látóterembe csipet erőszakossággal érve el, hogy rá figyeljek. 

- Figyelj, nem lehetnénk egy icipicit közvetlenebbek. Nem szándékozom rögtön puszipajtáskodni, sem betörni a személyes szférádba, de szerintem kellemesebb lenne a közös munka, ha nem kockásodnánk bele a témába, és kicsit kötetlenebbül is el tudnánk lenni. Csak eszünk egyet, közben elmondom, mik a tervek főbb csapásirányai - mert amúgy roppant felkészültek már a kollégák az egész fesztivállal kapcsolatban -, s ígérem, hogy közben semmi személyesről nem esik majd szó. Csak… zavar, hogy ennyire formálisak vagyunk feleslegesen. Nem vagyok a főnököd, nem kell így befeszülni mindenen. 

- Egyáltalán nem vagyok befeszülve - jegyzem meg. Kár, hogy nem igaz, de akkor sem fogom elismerni. 

- Akkor gyere, s együnk valamit - ismétli meg mosolyogva, csapdába ejtve. 

Kényszeredett és cseppet sem őszinte mosolyt erőltetek  az arcomra, miközben megindul, én pedig kelletlenül követem. 

 

Ahogy megjelenik párosunk a büfénél, minden szem ránk szegeződik. Az égnek áll tőle a szőr a hátamon, de igyekszem őrizni az aurám. Még azt mondja, hogy ne feszüljek be, aztán átcsal  pokol kapuján… 

- Mit kérsz? - kérdezi, ahogy az ablakhoz érünk, de elutasítóan megrázom a fejem. 

- Majd veszek magamnak - lépek közelebb, s jobb híján veszek magamnak két csokis croissant-t. A szendvicsekhez nincs gusztusom, ez meg legalább édes.

Miután ő is vásárolt, nem ül le, mint ahogy számoltam vele, hanem tovább vezet. Értetlenül ugyanakkor némi hálával pislogok, merre visz, de ez csak akkor derül ki, amikor a tanácsadói szobához érünk, s előzékeny udvariassággal bevezet. Ha ez most valami iskolai romantikus komédia vagy dráma lenne, azt kellene gondolnom, hogy rám akar mozdulni, de mielőtt nagyon elszaladnának  a gondolataim, kicsit megrázom a fejem. Most dolgozom. Ő a munkatársam. A fesztiválról fogunk beszélgetni, pont. Koncentrálj, Gilen!

Szétnézve mérem fel a terepet. 

- Általában üres, itt nyugodtan tudunk beszélgetni, tervezni. 

Csak bólogatok, majd ahogy hozzáteszi, hogy nyugodtan helyezzem magam kényelembe, végül a kanapéra ülök, hátra is dőlve. Ahh, ez kényelmesebb, mint gondoltam!

Ő is a kanapéra telepszik, nem túl közel, de ahhoz képest, hogy alig ismerjük egymást, túlságosan közel. Ösztönösen összébb is húzom magam, eltávolodva, s beleharapok az egyik croissant-ba. Jó lenne túlesni ezen a meetingen, mire megeszem ezt a két vacakot. Az a croissant, amit én készítek, ezerszer finomabb ennél!



Szerkesztve ef-chan által @ 2020. 01. 22. 18:13:29


timcsiikee2018. 06. 17. 17:37:52#35516
Karakter: Jean-Donatien Davet Aymé
Megjegyzés: morci titkárnak


Don:

Három év alatt azt mondhatná az ember, hogy a diákok cserélődését leszámítva, mindenhez hozzászokik az ember, teljesen beilleszkedik, és mindenkit ismer már. Persze mindenki csak kívülállóként gondolja ezt, ebben biztos vagyok, hisz hiába a sok idő, és hogy a nyári szünetek alatt nem dolgozunk aktívan, még így is van, akit nem teljesen ismerek. Ez is természetesen alap, hisz vannak olyan emberek, akik zárkózottabbak, vagy egyszerűen nincs meg velük az összhang. Igaz sokak szerint ezzel nekem nincs problémám, de a legtöbb ilyen esetről nem szívesen mesélek, vagy éppenséggel nincs lehetőségem megtudni, hogy mi lenne ha. Van ilyen ebben az iskolában is.
Mivel általában nem erőlködöm, és szívesen fogadom, ha segítenek, sosem voltam még kontaktban többek között az iskola titkárával, valamint a karbantartókkal. Még az év elején az iskolába érkezett két új tanárral is hamarabb beszélgettem, mint velük, s bár ez természetes és nem akadok fenn ilyeneken, ironikusan mókásnak tartom. Az élet fondorlatai nemdebár?
A beilleszkedés gyakran problémás, de nekem ebben mindig szerencsém van, s talán pont ezért fogadtam el az igazgató kérését arra, hogy iskolaidőben a legtöbb szünetben segítek a diákoknak, akiknek esetleg szüksége van rá, és magától jelentkezik. Alapból a tanítást ezért választottam, így csak még inkább teljes az elképzelésem abban, hogy tudok segíteni a fiatalságnak, persze csak egy bizonyos körben. Talán enyhe kihasználás is van a dologban, de önző mód így egy tanárnővel megosztva ugyan a helyet, de van egy saját irodám, ahol tarthatom a legtöbb holmimat külön, egy szekrényben – vagy olykor akár szétszórva, ha kevés időm van valamire. Többek között ide jövök be tanítási napon esőnek, hogy az edzőtáskám le tudjam tenni, itt nincs senkinek útban. Ez után jöhet a tanári a kellemes, kávézós kezdéssel napindítóként, s csak ez után az órák.
Arról természetesen fogalmam sincs, hogy máshol hogyan viselkednek ezek a srácok, eleinte mindig kapok ízelítőt, de év végére annyira figyelnek és aktívak, hogy el is felejtem hogyan kezdték az első évüket. Ritka az, ha valaki nem figyel az órámon, ilyenkor általában érzem azt, hogy valami nincs vele rendben, szoktam külön figyelni, hisz nem ritka eset, hogy napokkal, hetekkel később vagy ő, vagy valamelyik társa megjelenik segítségért a tanácsadóban. Megszállottság lenne talán? Ha negatívan akarom jellemezni azon tulajdonságom, hogy szeretek mindenre felkészülni, s míg számomra megnyugtató, ha odafigyeléssel tudok valamit, burkoltan kaptam már meg, hogy okoskodó a jellemem. Szerencsére tudom, hogy legtöbbször indulatból születik a megjegyzés, ez az, amit megtanultam már elég rég, és sosem tántorított el abban, hogy azt tegyem, amit szeretek csinálni. Tanulni a világról, s ezt átadni másoknak. Persze sokszor már teszek csavart is a dolgokba, mert ahogy tanultam is róla, nagyon változatosak az emberek, Van, akinek tényleg szüksége van arra, hogy szó szerint mondják meg nekik a dolgot, és van akinél hatásosabb, ha hagyjuk, hogy maga jöjjön rá, hogy úgy érezze maga oldotta meg a dolgot. Egyik sem jobb vagy roszabb a másiknál, csupán más, de azt hiszem máris túl sokat gondolkodtam ezen. Annyira sikerült elbambulnom ezen a csodás madárcsicsergős reggelen, hogy az „új” ének tanár szólására jut eszembe, indulnom kellene órát tartani.
- Köszönöm Miléne, teljesen elkalandoztam – mosolygok rá, amitől kicsit elpirul, majd legyint, hogy semmiség. Valóban, de mégis, megtehette volna, hogy nem szól, csak kimegy vagy hagy.

Mondhatnám, hogy a kedvenc osztályomba megyek, de szinte mind az, mindenhol megvannak a változatos emberek, legyenek jó vagy rossz értelemben különlegesek. Persze nem mondom azt, hogy nekem csak az számít, hogy az órámon viselkedjenek, mert nem így érzem, de pár tanácson kívül általában nem tehetek többet azok érdekében sem, akik fejlődésre szorulnának. Ami viszont szerintem minden tanárnál megvan, az a pozitív, feltöltő erő, a momentek, amikor mindenki úgy érzi, hogy megéri, amikor látja a diákokon az érdeklődést a tananyag iránt, amikor felcsillanhat valakiben, hogy mi érdekelheti majd a legjobban életében. Szeretem ezeket a felfedezéseket, még ha néha elég sztereotip is tud lenni. Például itt van az osztályban Minette, akiről jó ideig azt hittem, hogy a gyógyászat fogja érdekelni, de egy kötelező elbeszélgetés alatt rájöttem, az anatómia inkább csak a rajzolás miatt érdekli, és mennyire tehetséges benne, sokszor mennyire céltudatos tud lenni, pedig nem hiszi magát annak. Vagy Patrice, aki matematikából lett kiváló, de valójában különösen nem foglalkoztatja, az éneklést jobban kedveli. Egy biztos, ami közhely, mégis igaz: Nem csak én tanítom a gyerekeket, de gyakran én is tanulok tőlük valamit. S a legtöbb diák valamilyen jellegzetességgel, de megmarad az emlékezetemben.

- A következő órán szeretnék röpdolgozatot íratni a legutolsó fejezetből, szóval készüljetek – jelentem ki semlegesen, és mielőtt elkezdenének szokásos elégedetlen mód panaszkodni és hozzászólogatni, csak mosolyogva hozzáteszem – Nem, most sem vagyok lefizethető.

Hiába tudják ezt, mindig jön a próbálkozás, ami persze csak ártatlan kedveskedés, de végül tényleg csak gesztus marad, mint a legutóbbi tálka sütemény, vagy előtte egy akkori kedvenc üdítőmből egy dobozzal. Szerencsére kuncognak rajta, igaz így sem kerülöm el a megjegyzéseket, de sokkal játékosabbak mint az éles panaszkodás lett volna. Összeszedve a holmijaim a tanácsadó irodába megyek be, ahol most egyedül vagyok, de épp csak hogy kattan a kulcs a zárban, valaki siet a folyosón felém.

- Monsieur Aymé, most ráér kicsit? – az illető felé fordulok és a futástól pihegő Minette-t pillantom meg. Nem értem mire a sietség.

- Persze, gyere be – mosolygok rá, kinyitom az ajtót, de úgy rohan be hogy szinte von be magával, majd még ő zárja be az ajtót, és csak lesek rá – Filmekben láttam legutóbb ilyen menekülést, talán üldöz valaki?

Rajtakapottan vörössé válik az arca de csak pillanatokra, utána ez enyhül rózsaszínbe, és máris csendesebb lesz minden téren.

- Mondhatni, de még nem döntöttem el, hogy jó vagy rossz értelemben. De igazából csak el akartam bújni, szóval nem kell velem foglalkoznia, csak egy csendes zugot kerestem.

Megint csak elmosolyodom rajta, és a vállára teszem a kezem.

- Nem-nem, ha már itt vagy, akkor beszélgessünk erről, érdekesnek hangzik. Csinálok egy teát, addig elmondhatod név nélkül, hogy ki elől menekülsz ennyire.

Ahogy persze megint rám néz zavara közben, tudja, hogy nincs menekvés, volt már itt így egy gondterhelt sóhaj után beadja a derekát és leül a diákoknak tartott székre, azaz leülne, de átterelem az igazgatótól kért kanapéra, mégiscsak kényelmesebb, közben hallgatom a felvezetését, amit tényleg csak nagyvonalakban tesz meg.

Egy eddig nem túl jóhírű diák, szerinte indokolatlanul túl kedves lett vele, annyira hogy szinte egy szünetet sem hagy neki nyugton. Ez tényleg elég fura, annyira hogy még nekem is furcsa lenne, de nem azért, mert kedves. És persze a lényeg, nem tudja mit kellene csinálni vele, hisz a híre miatt nem bízik meg benne.

- Ahogy gondoltam, érdekesen hangzik – ülök le mellé tisztes távban, odaadva a poharat a kezébe.

- Nem tudom mit kéne csinálnom vele, hiába kérem nem hagy békén, és mindig attól félek hogy pont most fog megalázni.

- Ej Minette, ne légy ilyen negatív. Tudom, hogy az egyik legnehezebb és legkockázatosabb dolog a világon, hogy bizalmat adsz valakinek, de mindenki ott támadható a legjobban, amitől legjobban tart. – ettől persze még nem könnyebbül meg, sőt… csak morcosan kortyol az innivalóba – Szigorú kedvességgel elég sok mindent el lehet érni.

- Szigorú kedvesség? Elég furán hangzik.

- Tényleg az, sajnálom néha furán fogalmazok arról, ami az elképzelésem – erre legalább megint mosolyog, és figyel – Ne űzd el magadtól, mert látszólag nem hat rá. Engedd magadhoz közel amennyire még nem zavaró, de tisztán lefekteted a határokat, mit ne tegyen. Ha foglalkozol vele, talán kevésbé nyomakszik, ha látja, hogy nem utasítod el teljesen, ehhez nem kell megbíznod benne. Ha túllép mégis egy határ, akkor pedig szólsz egy tanárnak, vagy akár nekem, és elbeszélgetek vele is.

- Nagyon remélem, hogy arra nem lesz szükség… de annyira más… kicsit sem bízom benne, úgy nehéz közelebb engedni.

- Valószínűleg azért, mert egyáltalán nem ismered. Lehet, hogy hallottál már róla, de a plyetyka nem mindig egyezik a valósággal.

- De mindig van benne valami igazság… nem?

- Igen, azt viszont neked kell kiderítened, hogy mi igaz belőle és mi nem. Ahhoz pedig meg kell ismerned, hogy megtudd. Senki nem szereti, ha ismeretlenül ítélkeznek felette.

- Ez igaz – tényleg komolyan és nem túl nagy életkedvvel gondol bele, de azért látom rajta hogy valamit azért csak segített neki az, hogy kibeszélhette. – Köszönöm, tényleg jó volt elmondani.

- Nincs mit.

Mivel szinte azonnal visszaindul a termébe, megint egyedül maradok, így elkényelmesedve eldőlök a kanapén úgy, hogy a lábam lelóg róla, karjaimat használom párnának, és csak a plafont lesem, meg az elválasztófalként felállított könyvespolc csücskét. Eleinte azt gondoltam sok nyűg lesz ezzel a tanácsadással, de könnyű volt arra rájönni, hogy a diáktársadalom nagyja túl büszke, és nem szívesen beszél a dolgairól, egy felnőttnek meg pláne. Annak ellenére, hogy a fiatalabb tanárok közé tartozom. Meglepő, hogy a kötelező elbeszélgetéseket leszámítva nincs annyi dolgom, épp csak annyi ami általában még érdekelne is. Mondhatom magam ezért elég szerencsésnek?

Mivel lyukas óra számomra a következő, már szinte el is alszom ebben a kényelmetlen pózban, amikor  benyit valaki, de már vagyok olyan álmos, hogy ne reagáljak rá, épp csak arra pattannak ki szemeim, hogy a másik tanácsadós tanár felém hajolva lökdösi a vállam és zavarba ejtően szinte az arcomban vannak a keblei, amitől egyszerre jövünk zavarba, de ő azért látványosabban. Nos nem segít a feszültségen az sem, hogy ráadásként korombéli.

- Bocsánat Donatien, az igazgató szeretne látni. – zavartan igazgatja hajtincseit amik a kontyból estek ki, és rám sem nézve tolja fel a szemüvegét oldalt, kecses mozdulattal.

- Oh, köszönöm Julie, máris megyek – megigazítom mindenhol az öltözékemet és magára hagyom, a folyosón egy jó nagyot sóhajtva. Látom rajta, hogy nem direkt csinálja, de mindig olyan furcsán nyomulós mozzanatokat tesz. Mivel elég csinos is nyilván nem vagyok fából, de kellemetlen számomra is, hogy érzelemmentes reakciókat vált néha ki. Épp ezért néha túl nyilvánvalóan kellemetlen az ábrázatom, amit sajnálok mert tudom ilyenkor mindig kellemetlenebb számára is a helyzet. Most talán nem volt olyan vészes.

Viszont hamar kimegy a fejemből minden ilyen gondolat, mert fogalmam sincs, hogy mit szeretne az igazgató. Most hogy jobban belegondolok, talán csak egyszer voltam az irodájában, amikor felvett a tanárok közé. Azon felül viszont az irodájában szinte soha. Szinte idegenként kopogok be, ahol „ismeterlen” hang jelzi, hogy menjek be, nyitva az ajtó – ami hangszigetelt, pedig ez még nem az igazgató irodája – és az eddig csak távolról látott titkár kerül elég közel. Igen, már emlékszem miért ennyire idegen számomra a helyzet. Ha a leadandó papírokról volt szó, valamelyik tanár mindig elhozta helyettem puszta kedvességből – meg mintha féltenének tőle -, ha már úgyis erre jött maga is, így szinte sosem találkoztam vele. Csak akkor szintén, amikor véglegesen tanárként szerződtem ide. Így bár hivatalosan nem idegen számomra, a neve megvan, de mint ember teljesen ismeretlen számomra. Ez ugyan nem jelenti azt, hogy másként viselkednék, csupán óvatosabban fogalmazok a megszokottnál is.

Látszik, hogy kicsit ő is komoran, aztán elég meglepetten néz rám a monitor mögül, amikor meglát.

- Miben segíthetek? – vajon csak azért meglepett, mert nem a tanári ajtó felől érkeztem? Bár nem hiszem, hogy az ennyire furcsa lenne, ha nem onnan jövök ugye.

- Monsieur Durand hívott ide, remélem bent van még.

- Persze, hogy bent van – mondja olyan hangsúllyal, mintha sértegettem volna az igazgatót azzal, hogy miért feltételezem, hogy munkaidőben nincs bent. De persze lehet csak beleképzelem – Máris megkérdezem, hogy ráér-e. – Komoran de szerencsére nem úgy áll fel mintha csak egy kis kellemetlen jelenség lennék, és elég feszes tartással lép be az igazgatóhoz bekopogva, fél füllel hallom a kérdést, majd kitárja az ajtót nekem, de épp hogy fordulna ki, az ugazgató utána szól.

- Gilen, maradj, veled is beszélnem kell. – véletlenül pont egymás szemébe nézünk, elég meglepetten, mert hát… annyira nincs közünk egymáshoz mióta itt dolgozom azóta se, előtte meg pláne nem, hogy tényleg fogalmunk sincs mi lehet az, ami miatt pont kettőnkkel egyszerre akar beszélgetni. Persze semmi tiltakozás nincs benne, felesleges is lenne, egy túl hivatalosan hangzó „értettem” után beenged, és ő zárja be mögöttem az ajtót – Foglaljatok helyet – mutat az igazgató a székekre, így egymás mellé ülünk le a székek elhelyezése miatt viszonylag közel.  – Nyilván már ismeritek egymást – néz rám, és hirtelen zavaromban csak egy konstans rögzült mosollyal tudok válaszolni.

- Természetesen, csak a munkakörünk különbözősége miatt nem beszélünk sokat. – erre apukásan morcos arcot vág, de kedvesen és a mellettem ülőre néz, mintha tekintettel kicsit dorgálná. Ugyan nem értem mit jelent ez, de mivel nincs közöm hozzá nem is igazán érdeklődöm iránta.

- Amiért hívtalak titeket: Mint tudjátok, madame Blanche és Axelle nyugdíjazásra került tavaly év végén. Eddig ők voltak felelősek az iskolai fesztivál és nyílt nap szervezéséért. Szeretném, ha idén ezt a feladatot ti vállalnátok el. – majd hirtelen felteszi a kezét, hogy ha akartunk is, ne szólaljunk meg. Bevallom némi értetlen tiltakozás volt bennem is, de ezzel rögtön elmúlt. Ez most olyan helyzet, amit muszáj elvállalni, mert mást nem szívesen bízna meg vele, nincs is jobb alkalom rá hogy így fárasszam le magam még inkább, miközben kivívhatjuk az igazgató bizalmát… vagyis csak én, hisz biztos vagyok benne, hogy Gilen-nek már sikerült, hisz „alatta” dolgozik. – Azért titeket választottalak erre a feladatra, mert Don, te értesz szót a leginkább a gyerekekkel és a tanárokkal egyaránt, egy ilyen szervezésnél erre nagyon nagy szükség van, hisz a diákokat is be kellene vonni. Gilen, tudod, hogy mi ilyenkor a teendő, mi fér bele a költségvetésbe, és remekül szervezed meg a beosztásokat is, emellett a tanárok túlóra elszámolását is könnyebb lenne úgy megoldani, ha közvetlen kapcsolatban vagy velük nemde? Tudom, hogy sok munkád van minden mellett, de amíg ezen túlleszünk addig foglalkozom a saját beosztásommal és e-mailekkel. – Ilyen sok feladata lenne ezekkel is, hogy olyan nagy teherlevételt jelentene? Mivel nem értek hozzá, fogalmam sincs, de látszik a mellettem ülőt hogy zavart, tanácstalan, de tudja jól, hogy semmi esélye tiltakozni, így nagy nehezen, de végül rábólint. Az igazgató elégedetten elmosolyodik, majd feláll az asztaltól.

- Én csak ennyit szerettem volna, bízom benne, hogy nagyon jó munkát fogtok végezni – mivel a kezét nyújtja, felállok, és úgy fogok vele kezet, elköszönve tőle ezzel – A többit majd kérlek, beszéljétek meg, Gilen tudja, merre vannak a tavalyi papírok, amit alapul lehet venni. Mehettek.

- Rendben uram – biccentek kis mosollyal, és az engedélyt megkapva gesztussal ki is megyek, de… leendő szervezőtársam még bent marad, félig behajtott ajtónál hallom, hogy váltanak még pár szót, de nem értem hogy mit, nem is baj, mert nem szeretnék hallgatódzni, viszont csak így nem szeretném itt hagyni. Épp ezért türelmesen várok az asztalánál, míg megbeszélik amit szeretne, nem kell sokat várnom és kijön, becsukja maga után az ajtót, először meglepődik amikor megint meglát, de aztán mintha leesne neki visszavált arca a „normálba” amit eddig láttam tőle, és csak elém áll a saját asztala mellé, a székéhez közel.

- Tudom nem nagyon beszélgettünk még, de remélem ez megváltozik majd a közös munka közben – mosolyogva nyújtok kezet, mintha csak valami újra ismerkedés lenne, végülis tényleg olyan a dolog, mert hiába hallottam róla már mindenféle pletykát úgymond, bár ez túl erős megfogalmazás, valahogy nehéz elhinnem minden ilyesmit, de legalább végre lesz lehetőségem rá… ha ő is hagyja persze. 


© Copyright 2009-2024. All rights Reserved (Minden jog fenntartva).